KONGRE GÜNÜ
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

KONGRE GÜNÜ

28 Haziran 2019 - 10:29

Bilindiği üzere Samsunspor kulübünde yaklaşık 10 yıl 5 kulüp başkanı ile yönetim kurullarında görev almış, yönetim kurulunda görevli olmadığım halde iki yıl PTT 1. Lig Kulüpler Birliği Başkan yardımcılığı görevlerinde kulübüme hizmet ettim. Kulübün menfaatleri konusunda en yakın dostlarımla ters düştüm.

Son günlerde sosyal paylaşım üzerinden eski futbolcularımız ile kulüp başkanı Yüksel Yıldırım arasında yaşanan polemiklere üzülmediğimi söyleyemem. Bu polemiklerin altında yatan nedenleri tarafları birebir dinlemediğimden yazacaklarım dedikodudan öteye geçmeyecektir. Ancak onca yıllık futbol adamlığı geçmişim ışığında bir durum tespiti yapmak istiyorum.

Bana göre polemikler iki tarafında olaya farklı pencerelerden bakmalarıdır. Yüksel Yıldırım ticari olarak başarılarını yurt dışına taşımış ve firmalarının kurumsal yapısı nedeniyle en küçük bir detayı dahi yetkilendirdiği kişiler ile paylaşan ve karar mekanizmalarını işleterek yatırımlarını yönlendiren profesyonel bir kişiliğe sahiptir. İyi bir Samsunsporlu olduğu konusunda tereddüt yoktur. Ancak kulübüne bakış açısı da tamamen ticari hayatında olduğu gibi tamamen profesyonelcedir. Duygularını mantığının önünde tutmaz.

Ben dahil olmak üzere taraftarlarımız ve spor kamuoyu eski futbolcularımız mantıktan ziyade duyguları ön plana almaktayız. Örneğin ben GS ile yaptığımız bir kupa maçında maçın hakemi Murat Ilgaz’a oyuncularımızı haksız oyundan attığı için ve yenilmemize neden olduğunu düşünerek maç sonunda cahilane bir şekilde tokat atıp 4. hakem Ali Ulusoy’un da boğazını sıktım ve TFF’den iki ay ceza aldım. Üstelik bu hakem arkadaşlar ile İstanbul’da en yakın olduğum görüştüğüm kişilerdi. Ama o anda duygularıma yenik düştüm. Mantığımı kullanamadım.

Celil, Serkan, Ercan bu kardeşlerimizin Samsunspor’a katkısını hiç kimse inkar edemez. Hatalar elbette yapılmıştır. Ancak yanlış yapmazlar.İşadamı Yüksel Yıldırım bu arkadaşlarımızın Samsunspor’a dünkü katkılarını değil bugün kulübe ne verdiklerini düşünür. ‘Samsunspor’a katkı verdiler ise bedava yapmadılar haklarını aldılar’gözlüğü ile bakar. Şendoğan Çakmaker’in yenilmezliğe tahammül edemediğinden rakip futbolcunun kafasını ezmesi ruhu önemli değildir. Yani kolunu kesseler kanı kırmızı beyaz akmaz. Bu ayrı bir ruhtur. İsmail Uyanık mağlubiyetler sonrası kıpkırmızı olur, ağlamaklı olur. Ama Yüksel Yıldırım tarafında ise bir işte başarısız olunmuştur. Tamamen mantıksal olarak değerlendirir. 

Şöyle de bir gerçek vardır ki Yüksel Yıldırım kulübün dününü bugününü ve yarınlarını kurtaran bir can simidi olmuştur. Kimse bu ekonomik ortamda 100 milyona yakın bir riskin altına imza atmaz. Oteller bile konaklayacak yer vermezken bugün takımımız en lüks otellerde konaklamakta ve maddi sorunlar ortadan kaldıran bir anlayışın hüküm sürmesi Yüksel Yıldırım sayesinde gerçekleşmiştir.

Bugünkü kongrede seçilecek yönetim kurulunun etrafında başka hesaplar yapılmadan birlik ve beraberlik ruhu ile kırıcı olmadan hedefe kilitlenmelidir. Problemler sosyal medya üzerinden değil karşılıklı diyaloglar ile çözülmelidir. Taraflar da bu anlayışa sahip ve Samsunspor sevgisi temel alınarak konsensüs sağlanmalıdır. 

Çünkü tek gerçek Samsunspordur gerisi teferruattır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar