LİGLER RANT UĞRUNA ERTELENMEDİ
Reklam
  • Reklam
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

LİGLER RANT UĞRUNA ERTELENMEDİ

25 Mart 2020 - 08:21

Geçen hafta oynanan derbi sonrasında Fatih Terim’in derbinin oynanmasının ve liglerin ertelenmemesinin hatalı olduğu, oyuncuların ve top toplayıcılarının dahi hayatlarının risk taşıdığını açıklamalarının akabinde kendisinin, Abdulrahim Albayrak ve eşinin testlerinin pozitif çıkması ile haklılığı ne yazık ki kötü bir şekilde ortaya çıkmıştır. Konu Fatih Terim olayı değildir elbette.

Bilindiği üzere naklen yayın ihalesini alan Bein Sport Katar firmasıdır. Spor Toto, iddia gibi maçlarla ilgili oyunlar ise Demirören grubuna aittir. Yani eski TFF Başkanı Yıldırım Demirören’e kredi açılarak özelleştirilme yapılmıştır.

Liglerin ertelenmemesinin asıl nedeni ekonomik kaygılardır. Maçların oynanmaması ile bu kuruluşlar reklam pastasından mahrum kalmaması nedeniyle ligler ertelenmemiştir. Basketbol takımlarımız İtalyan takımları ile maçlar oynamasına izin verilmiş sonuçta birkaç sporcu korona virüse yakalanmıştır.

Tüm Avrupa ülkelerinde ligler ertelenmişken, federasyonların bağımsız olmaması ve tamamen rant kaygısı ile ligler ertelenmemiştir. Allah göstermesin sporcu ve yöneticilerden birinin hayatını kaybetmesi halinde bunun vebalini yönetenler ödeyemezler.

Maçların seyircisiz oynanması kararına bir iki hafta şifresiz yayın yapılarak insanların toplu halde şifreli kanalları izlemeleri dahi gündeme getirilmemesi insan hayatının ne derecede hafife alındığının bir göstergesidir.

Fatih Terim’in haklı serzenişlerine ne yazık ki futbol dünyası da duyarsız kalmış ve liglerin seyircisiz oynamasını dahi bazı TV yorumcuları ve takımları düşme potasında olan teknik adamlar kendilerinin fikirlerine başvurulmadığını dolaysıyla kararın hatalı olduğu şeklinde açıklamalar yapmışlardır.

Bu açıklamalarında temelinde yine rant kaygısı vardır. Avrupalı yayıncı kuruluşların arkasında Katar veya bahis oyunlarının arkasında yandaşlar olmadığından ligleri bizden haftalar öncesinde ertelemişlerdir.

Onlar insan sağlığını ön plana alırken, bizde tamamen ekonomik çıkarlar gözetilmiştir.

Spor dünyasında bu olumsuzluklar yaşanırken tüm büyük ihaleleri alan Cengiz İnşaat, Limak, Makyol gibi dev firmalar işçilerine ücretsiz izin vererek sokaklarda açlığa mahkum etmişlerdir. Bunun vebali de ülkeyi yönetenlerdedir. Bu firmalara öylesine rant yaratılmıştır ki doğmamış 7 göbek sülaleleri torunları 100 yıl dahi hiç çalışmadan hayatlarını idame ettirebilecek imkanlara sahip olmuşlardır.

Şimdi ise bu firmalar işçilerinin bir iki aylık maaşlarını ödememek için ücretsiz izin kartını oynamaktadır. Milyarlık ihalelerde ön plana alınan bu firmalar hakkında da rahmani düşüncelere sahip olmak mümkün değildir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar