MİLLİ İTTİFAK
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

MİLLİ İTTİFAK

03 Mayıs 2019 - 09:38

Ülkemizin emperyalist bir baskı altında olduğu muhakkaktır. 

Sözde müttefikimiz ABD’nin Suriye politikalarında net bir tavır göstermek bir yana terör örgütlerine tırlar dolusu silah göndermesinin mantığı yoktur. 

Dolarda yaşanan yükseliş trendinin ekonomideki belirsizliğin gün geçtikçe menfi yönde seyretmesi, ABD’nin çıkarlarına ters düşen konularda ekonomik yaptırımları gündeme getirmesi müttefiklik raconuna uymamaktadır.

İki gün üst üste yazılarımda IMF ile tekrar masaya oturabileceğimiz konusunda görüşlerimi ifade etmiştim.

Bu konudaki görüşlerimizin ana noktasını diğer kaynaklardan borçlanma faizlerinin yüzde 8 seviyelerinde olması IMF ise yüzde 3,5-4 aralığında borçlanabilirlik imkanının olmasıdır. 

Seçim öncesi bu kararın alınması özellikle iktidar partisinin oylarına menfi yansıyacak idi. 

Ancak dikkat edilecek olur ise Merkez Bankası net döviz rezervlerini açıklamamaktadır. 

Bunun tek izahı döviz rezervlerinin kamu bankalarına aktarılmış olmasıdır. 

Kamu bankaları köprü ve diğer yatırımlar için dövizle borçlanmış, ayrıca geçiş garantileri nedeniyle yüklenici firmalara yine dövizle ödeme yapma yükümlülüklerini yerine getirecek olmasıdır.

Vatandaşın ana gündem maddesi ise ekonomidir. 

Yaşamsal ihtiyaçların çay ve simitle hesaplandığı bir atmosferde hayatını idame ettirmek zorunda kalan insanlar pazar filelerini 50 TL ile doldurup bir hafta tencerelerini kaynatmakta iken; bugün aynı fileyi 100 TL’ye ancak doldurabilmektedir.

Çocuklarının eğitim harcamaları başta olmak üzere faturalarını ödeyebilmek için kredi kartlarına müracaat eden vatandaşlar, ödeme takviminde ise asgari miktarı dahi ödeyemediğinden hacizler ile karşı karşıya kalmaktadır.

Bu nedenle özellikle son bir yıl içinde intihar vakalarında artışlar kaydedilmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde ‘millet ittifakı’ konusunu gündeme getirmiştir. Bu ittifak öncelikle ekonomik platformlarda sağlanmalıdır.

Emperyalizm kıskacı dünde gündemde idi yarında gündemde olacaktır. 

Tüm benliğimiz ile bu tehlikeyi savuşturmak için elbette millet ittifakına ihtiyaç vardır. 

Ancak insanlar aç iken bu tehlikeyi düşünebilecek modda olmasını beklemek hayalperestliktir.

23 Nisan Egemenlik Bayramı’nda çocuklarımız liderlerin koltuklarına oturtularak sorunlarının çözüldüğü veya çözüleceği demeçleri ile gün geçiştirilmiş ancak çocuklarımızın, gençlerimizin sorunları çözümlenemediğinden genç işsizlik oranı yüzde 27 seviyelerine ulaşmıştır. 

1 Mayıs işçi bayramında ise sadece meydanlarda hamasi nutuklar atılmakta iken kıdem tazminatı için fon kurulması gündeme getirilmekte. 

Öyle ki gücümüzü dış politikadaki tutarlılık ile kabul edilebilir düzeye getirmeliyiz. 

Bunu yaparken de iç dünyamızda kendi kendine yetebilecek seviyelere gelmek için seferberlik havası içinde kenetlenmeli, siyasi çekişmeleri bir yana bırakmalıyız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar