NEDEN YAZDIM
Reklam
  • Reklam
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

NEDEN YAZDIM

13 Aralık 2019 - 10:32

 

Yaklaşık bir haftadır kentimizin en önemli markası olan Samsunspor ile ilgili beş ayrı başkan ile 10 yıllık bir süreçte yönetim kurullarında görev yapan Samsunspor’u temsilen Süper Lig’de naklen yayın ihale komisyonunda görev verilen (Aziz Yıldırım, Celal Doğan, İlhan Cavcav ile birlikte) yine PTT 1. Lig’de Adanaspor başkanı Bayram Akgül’le, PTT 1. Lig Kulüpler Birliğini kuran ve iki sezon başkan yardımcılığı görevini ifa eden bir futbol adamı olarak; muhtelif dönemlerde bizzat içinde bulunduğum ve yaşadığım olayları okuyucularımız ile paylaşmış bulunmaktayım.

 

Yazdığım tüm konularda tek harf dahi abartı, çamur atma veya gerçek dışı ifadeler bulunmamaktadır. Tekzip edilebilecek tek bir kelime yoktur. Detaylara inilmemiştir. Zaten pek çoğu yasal mercilerde ve uluslararası basında yer almıştır. Ancak Samsun’umuza has özel bir durum söz konusudur. 

 

Doğrularınızı yazarsanız veya ifade ederseniz, kesinlikle bir tarafa meyillisinizdir. Kentte Samsunspor cephesinde geçmişte örnekler çoktur. Samsunspor taraftarları ve basın mensupları bir dönemde Galip Öztürk’çüler, İsmail Uyanık’çılar olarak bölünmüş ve faturayı kulüp ödemiştir. 

 

Bugün ise Yüksel Yıldırım’cılar ve İsmail Uyanık’çılar gibi taraftarlar arasında ve basında bölünmeler yaşanmaktadır. Samsunspor’a para aktaran tüm yönetici ve başkanlar görevden ayrıldıklarında kulüp gelirlerine temlik koyarak verdiklerini fazlası ile almışlardır. Karşılıksız ve temliksiz para aktaran tek başkan rahmetli Hasbi Menteşoğlu’dur. 

 

Samsunspor sayesinde toplumda bir kimlik sahibi olan ve taraftarların baş tacı ettiği bazı başkanlara ise temlikleri kaldırma konusunda ricada bulunulduğu halde alacaklarından vazgeçmeleri bir yana yaşamsal ihtiyaçlarını da kulüp kasasından karşılamışlardır.

 

Bugün ise dünyanın çeşitli bölgelerinde yaptığı yatırımlar ile haklı bir üne sahip Yıldırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım, hiçbir beklentisi olmadan paraya şöhrete ihtiyacı olmadan kulübe sahip çıkmış futbol dünyasındaki geçmiş başarılarına liderlik vasıflarına futbol adamlığına inandığı ve bu konuda tüm kentin hemfikir olduğu İsmail Uyanık’a her türlü yetkiyi vererek 100 milyonluk bir kredi açmış borçları üstlenmiş ve kulübün hedeflerini Avrupa liglerinde oynama çıtasına yükselterek dört büyükler dışında bir Anadolu takımını şampiyon yapan Ertuğrul Sağlam ile Türk futbol tarihinde ilk kez beş yıllık biz sözleşme imzalatarak liglerde mücadelesini sürdürmektedir.

 

Ancak Uyanık üst akıl olarak nitelendirdiği, kendi inandığı kişiler ile yola çıkmış ilk yıl hayal kırıklığı yaşatmak bir yana derneğin yeniden borçlanmasına neden olan bir yönetim tarzı oluşturmuştur.

 

Yönetim kurullarında görev yapmakta iken kurumsallaşma ve şirketleşme yönünde adımlar atılması gerektiğini köşe yazarlığı yaptığım 15 yıllık süre içinde sürekli gündeme getirdim. 

 

Bir adım atılmayınca da kayyuma gidilmesini Samsun basınında ilk kez ben gündeme getirdim. Çünkü profesyonellikten uzak bakkal hesabı düzeni ile tek adama dayalı bir yönetim tarzı benimsenmiş idi. 

 

Oysa tek adama dayalı düzende kulübün girdi ve çıktıları kontrol edilemezdi. Nitekim Samsunspor bu nedenlerden ötürü ödenemeyecek borç sarmalına girdi. Yönetim kurullarına adam bulunamadı. 

 

Bu saatten sonra kulübün emin adımlar ile hedeflerine ulaşabilmesi için alternatifler aramak yerine yeni bir yönetim kurulu oluşturularak, dernek yönetimi yeniden belirlenmeli ve A.Ş. ile uyumlu çalışabilecek bir model geliştirilmelidir. 

 

Samsunspor artık bedel ödememeli, kişilerin egolarının esiri olmamalıdır. Kalemimi satın alacak hiçbir güç yoktur. Doğrularım Samsunspor’u kapsar. Hiç kimse en küçük bir imada bulunmaya cesaret edemez. Şunu yaz bunu yazma veya filanca mı yazdırdı, falanca mı yazdırdı diye yafta asamaz; boyunun ölçüsünü her türlü alır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar