PARALI BASIN
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

PARALI BASIN

05 Haziran 2019 - 13:54

TBMM 30 Mayıs Perşembe günü oturumunda yazılı basına yapılan maddi katkıların adil olmadığı ve sadece yandaş basın olarak tabir edilen iktidarı destekleyen gazetelere reklamlar ve ihaleler verildiği, bu konuda adil davranılması gerektiği konusunda muhalefet partisince bir önerge verildi. Bu önerge Cumhur İttifakının ret oyu vermesi ile kabul edilmedi.

Bir kanun teklifidir kabul edilir edilmez ayrı konudur. 

Ancak iktidar adına önergeye karşı konuşma yapan milletvekili, gazetelerde ayırım yapılmadığını ancak tirajları fazla olan gazetelere daha fazla reklam pastasından pay almaları gerektiğini ifade ederlek uygulamaların bu şekilde yapıldığını ifade etti.

Eğer gazete tirajlarına göre reklam dağıtılıyor ise şu sorular akla geliyor. Bazı ulusal Sabah, Hürriyet, Posta gibi Özel Hastanelerde otobüs yazıhanelerinde havaalanlarında ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. İstanbul’da 231 özel hastane ve 200 e yakın otobüs yazıhanesi vardır. 2 havaalanı mevcuttur. 

Ayrıca iktidara mensup tüm belediyelerde malum gazeteleri masalarda bulabilirsiniz. Buralarda ücretsiz dağıtılan gazeteler tiraja dahil edilip tiraj yükseltilerek reklam pastasından daha fazla nemalanmak mümkün olduğuna göre dağıtılan gazetelerin yarısı promosyon olarak dağıtıldığı ifade edilmiş olsa dahi ücretsiz dağıtılan gazeteler milyonları bulmakta dolaysıyla iktidar yanlısı gazeteler haksız kazanç elde etmektedir.

Bu uygulama ve haksızlık Türkiye’nin her bölgesinde yayınlanan yerel gazetelerde de yaşanmaktadır. 

İktidar partisi taraftarlarına ait olan özel hastanelerde belediyelerde bazı gazeteler masalarda veya müracaat girişinde raflarda yer almakta ve ücretsiz dağıtılmaktadır.

Belediyeler veya diğer kurumların bu gazetelerin bedelini ödeyerek satın aldıkları düşünülemez. 

Çünkü gazeteye verilen ilanlar ile veya bir ihale ile bağlantılıdır. 

Gazete veya gazete patronu jest karşılığında bila bedel gazete göndermiş olabilir. 

Bu kimseyi ilgilendirmez vatandaşı ilgilendiren konu bu jest gazetenin tirajı hanesine yazılıyor ise ve bundan dolayı tiraj fazla gösteriliyor ise diğer gazetelere haksızlık olur diğer bir konu ise reklam pastasından veya çeşitli ilişkilerden menfaat birliğini zedelememek için o gazete ve yazarları kamuoyuna objektif ve doğra habercilik ilkelerini çiğnemiş olur. 

Çünkü eleştiri yapamaz ekmek kapısını kapatamaz.

Bu nedenle Mustafa Demir’in yerel gazetelere yardım kesmesini destekliyorum.

Geçmişte yapılan hatalar olmuş ise de yeni bir anlayışın yönetimde hakim olmasını ümit ediyorum. 

Gazete veya köşe yazarı veya (y) kişisinin veya kurumunun gazetesi veya adamı değil halkın gazetesi veya adamı olmalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar