POLİTİKA DİLİ
Reklam
  • Reklam
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

POLİTİKA DİLİ

12 Haziran 2019 - 09:31

Türkiye’de seçim atmosferine ne zaman girilse siyasiler birbirleri hakkında çirkinlikler, çirkeflikler eleklerden geçirilmesi gereken cümleler sarf etmekte, sokak jargonunda dahi kullanılmaması gereken söylemler siyasetin sözü olarak benimsemektedirler.

Saygı süzgecinden geçmeyen kelimeler yüzünden içte ve dışta itibar kaybı yaşanmaktadır.

‘Oy gelsin gerisi önemli değil’mantığı ile birbirlerinin yüzüne bakamayacak durumda kalanlar ertesi gün hiçbir şey olmamış gibi el sıkışarak sohbet edebilmektedirler.

Mustafa Kemal Atatürk, “Politikacılar beyaz eldivenli insandır”demiştir.

Oysa vatandaşın beklentisi vurucu, yaralayıcı, ötekileştirici kelimeler yerine; yumuşak, zarif, birleştirici kelimeler duymayı tercih etmektedir. 

Ancak siyasiler bir fazla oy uğruna bu sese kulak vermemekte, kendilerinden olmayanları ötekileştirici dil kullanmayı tercih etmektedirler.

İşin bir diğer boyutu bir siyasi parti lideri özellikle iktidar partisi genel başkanına kavgada dahi kullanılmayacak hoş olmayan rahatsız edici tavırlar ile saldırırken, bu parti ile bir şekilde organik bağ kurduğunda sanki geçmişte hakaretvari cümleleri kullanan kendisi değilmiş gibi hareket etmekte, hele bir de önemli bir mevkiden koltuk kapmışsa yaşananlar unutulmaktadır.

Siyasi arenada sarf edilen cümlelerin iktidar veya muhalefet hangi dünya görüşüne sahip olunursa olsun saygı süzgecinden geçirilerek sarf edilmesi gerekir.

Toplumda dostluk, birlik ve beraberlik, nezaket gibi erdemler yok edilmemelidir. 

Çünkü söyleyiş söylenenden önemlidir.

Politika terbiyenin, efendiliğin en önemlisi hoşgörünün egemen olduğu kulvar haline getirilmedikçe kalkınmanın temellerinin atılması mümkün değildir. 

Bugün A partisi, yarın B partisi iktidar koltuğunun sahibi olabilir. 

Yönetici mevkiinde olanlar veya bu göreve aday olan kişiler kesinlikle saygı ve nezaket çerçevesinden uzaklaşmamalı ve politik dillerini uzlaştırıcı ve birleştirici söylemleri ile halkın karşısına çıkmalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar