SAMSUN EKONOMİSİ ŞAHA KALKABİLİR
Reklam
  • Reklam
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

SAMSUN EKONOMİSİ ŞAHA KALKABİLİR

20 Mart 2019 - 11:46

Ülkemizin sosyolojik ve ekonomik yapısında tarımın önemi ve ülkeye kazandıracağı ekonomik potansiyeli malumdur.

Samsun ölçeğinde durumu özetleyecek olur isek;Samsun ekonomisi şaha kalkabilir.

Öncelikle kapatılan Tekel yaprak işletmeleri ve sigara fabrikasının Samsun ekonomisine katkıları inkar edilemez. Şahsımın ailesi de dahil olmak üzere tüm yakınlarım Tekel fabrikalarından emekli olup kentte o dönemlerde yaşayanların yaklaşık üçte ikisi bu işletmelerde çalışarak emekli olmuşlardır. Samsun için sarf edilen emekliler kenti ifadesinin menşei Tekel emeklilerinin sayılarının yoğun olmasıdır.

Bir sektör düşünelim ki kentin ana dinamikleri  harekete geçirilip üniversitesi ile mülki amirliği belediyeleri ile gerekli koordinasyon sağlanabildiğinde Tekel işletmelerinden birkaç kat daha çok sayıda istihdam sağlayabilecek kapasite ortaya çıkacaktır.

1- Sebze ve meyve işleme sanayii işletmeleri:Bu sektörle ilgili en az çevremizde 3 ad. işletme ile kapasite değerlendirilebilir.

2- Salça şirketleri:İki ovanın üretim kapasitesine göre 4 ayrı ilçemiz birer fabrika kapasitesi ile ful time çalışabilir.

3- Dondurulmuş Meyve İşletmeleri: Bu sektör aynı zamanda dondurulmuş gıda işletmelerinin de kurulmasını beraberinde getirecektir.

4- Meyve suyu ve Konsantresi Sektörü:Malum sektör tüm ülke geneline hitap edeceği için merkezi ilçelerde kurulabilecektir.

5- Şeker Mamulleri Sektörü:Bu sektöre bağlı olarak iki ovada üretilecek olan tüm şeker pancarı rekolteleri işlenerek bağlı yan sektörlerle birlikte modern tesislerin kurulup bölge ekonomisine ihracat anlamında da destek sağlayacaktır.

6- Hububat ve Unlu Mamuller Sektörü:Samsun’da irili ufaklı birkaç tesisin dışında istihdam anlamında da kente katkı sağlayan Ulusoy Unlu Mamuller firmasının ilk 500 firma arasına girmesi gururunu yaşayan Samsun çok önemli bir merkezdir.

7- Bitkisel Yağlar Margarin Sektörü:Bölgede yetişen ve yetiştirilecek olan ayçiçeği ve mısır ürünleri sektörde birkaç fabrikayı taşıyacak kapasiteye sahiptir.

8- Tütün Mamulleri Sektörü:Dünyanın en kaliteli tütün üretimine sahip olan Samsun’da iki ovamızda tekrar tütün ekimi teşvik edildiğinde yine Samsun’da Tekel ve sigara fabrikalarının yanı sıra irili ufaklı yaprak tütün işletme fabrikalarının kurulmasına zemin hazırlanmış olacaktır.

9. Fındık Mamulleri Sektörü: Bu sektör başta çikolata ürünleri olmak üzere potansiyeli tartışılmaz. Bölgede yer alan bazı işletmelerin sağladığı istihdam ve ihracat potansiyelleri göz önüne alındığında söz konusu sektörde kurulacak yeni işletmeler ile lokomotif görevini üstlenebilir.

10- İçecek Sektörü: Sektörün yaratacağı potansiyel tek başına Samsun ekonomisini şahlandıracaktır.

11- Hayvansal Ürünler Sektörü:Malum sektörde en az 5-10 işletmenin kurulmasına zemin hazırlayacaktır.

Görüldüğü üzere bu kent kendi ayakları üzerinde rahatlıkla durabilir. Ne devlet yardımına ne de belediyelerimizin inisiyatifine göbekten bağımlı değildir, olmamalıdır. Bu enstrümanların harekete geçirilmesi yeterlidirç Biz sadece ekonomi yazarı olarak düşüncelerimizi ifade ettik. Gerisi işadamlarımıza ve kanaat önderlerimizin inisiyatifindedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar