SAMSUN TARIMLA NASIL GELİŞİR?
Reklam
  • Reklam
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

SAMSUN TARIMLA NASIL GELİŞİR?

11 Mart 2019 - 19:13

Geçen yazımızda Yıldırım, Yeşilyurt, Ulusoy grupları gibi Samsun’un yüz akı grupların ortak bir konsorsiyum oluşturarak, Samsun’umuzun uyduruk markalarının çöpe atılacağını ifade eden görüşlerimizi gerek telefon ile gerekse mailler ile onaylayan 50’nin üzerinde okuyucularımızdan destek mesajları almış bulunmaktayız.

Geçmişteki tablolara göz atıldığında verim açısından tarım ürünlerinde dünya ortalamalarının üzerinde bir grafik içinde olduğumuz bilinir. 

Tarım ve sanayiinin ekonomik, sosyal çevresel açıdan sürdürülebilirliği uluslararası standartlara uygun üretim planlamalarının yapılması ile mümkündür.

Sözünü ettiğimiz firmalar iştigal ettikleri sahalarda Türkiye sıralamalarında her yıl yer alacak biçimde kurumsallaşmış ve rüştlerini ispat etmişlerdir.

Samsun’da tarımsal seferberlik ilan edildiğinde sadece ilçeler bazında yetiştiricilikte yaşatılacak istihdam kapasitesi 600 bin kişi civarındadır. 

Bu sayıya tarımla ilgili yaratılacak olan sektörlerde yaratılacak olan istihdam dahil değildir. 

Sadece ilçelerdeki köylerde tarım ürünlerinin ekilip yetiştirilmesi ve hasadı ile ilgili çalışacak insanlarımızın sayısal ifadesidir.

Tarımın milli gelir içindeki payının düşmesinin nedeni köylerden kentlere göç ile tarımla iştigal edecek olan kişilerin nüfuslarının azalmasıdır.

Doğu Karadeniz’in iddialı olduğu örneğin çay ürünü yılda 1.1-1.5 milyon ton yaş çay alımı yapılmakta iken bu alanda yaklaşık 850 bin kişilik istihdam söz konusudur.

Dünya üretiminin yüzde 70’ini gerçekleştiren fındığın ise 700 bin hektarlık ekim sahası ile 600 bin kişiye istihdam yaratmaktadır. 

Ancak fındıktaki pazarı keşfeden İtalya, İspanya gibi ülkeler ekim alanlarını teşvik edici tedbirleri ön plana almışlardır.

Konya Ovası kadar yüzölçümü olan Hollanda 17 milyon nüfusu ile 100 dolarlık tarım ürünleri ihracatına sahiptir. 

Bafra ve Çarşamba Ovaları tek başına ülkenin tarımsal girdileri oranlarını tavana vurdurabilir.

Milli gelirimizin yasalara göre tarımsal desteğe ayrılması zorunludur. 

Bu rakamlar planlı ve programlı yatırım stratejileri ile yeterlidir. 

Yeter ki teşvikler amacına uygun ve profesyonel anlayışla kullanılabilsin.

Samsun’un kurtuluş reçetesinin formülü tarımdır. 

İstihdam sorunu tamamen ortadan kalkacak, belediyelerimiz asli görevlerine dönecek iş ve işçi bulma kurumu kimliğinden kurtulacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar