• Reklam
SAMSUNSPOR SEVDASI
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

SAMSUNSPOR SEVDASI

15 Mart 2019 - 09:28

1990 yılında finans dünyasına borsa oyuncusu olarak girdim. Açığa alım satım seans içi işlemler ile belirli bir sermayeye ulaşınca Tahtakale’de ayakçı olarak tabir edilen döviz alım satım işlemleri yaptım. TRT 1 TV’de iki ay süre ile Nazmi Kal moderatörlüğünde borsa yorumlarını içeren programlara iştirak ettim. Ayaklı borsa denilen sokakta hisse senedi alım satım sistemini kurdum. Ayrıca ilk özel fonun kurucusu oldum. Bu dönemde finans dünyasında pek çok kişi ile tanıştım, ahbap oldum. Eski FB’li futbolcu Mecnur Çolak bu kişilerden biridir. Jübile parasını bize getirip borsada oyuncu olmak istemiştir. Sinan Engin, Kaya Çilingiroğlu ile bir fon oluşturarak çevremizde borsaya yatırım yapmak isteyen kişilerin paralarını borsada değerlendirmeye başladık.

Galip Öztürk’ün Samsunspor yönetimi için daveti üzerine Samsunspor için futbolcu transferleri görüşmelerini sürdürdüm. Bu aşamada Fenerbahçe’nin futbolculardan Bilica’nın transferi düşünüldü. Kaleci Hakan Arıkan, Kayseri’den Süleyman Hurma’nın yardımı ile Mehmet Eren ile anlaşmıştık. Bilica için Yıldırım Gruba liman satışında ortağım olan Şekip Mosturoğlu ile görüştüğümde bana Aykut Kocaman’la görüşmemi önerdi. Ben de eski takım arkadaşı olan ve birlikte borsada çalıştığımız Mecnur’a söyledim, yardım istedim. Aykut’la Mecnur ile birlikte kontakt kurduk ama olmadı. Mecnur ile telefon görüşmelerimiz futbol dışında doğal olarak hisse senetleri alım satım konuları idi. Ama benim asıl hedefim Bilica’yı Samsunspor’a kazandırmaktı.

Bir sabah uyandığımda televizyonlardan Borsa çetesi çökertildi. Büyük vurgun ortaya çıktı, 35 kişi tutuklandı. 35 kişinin banka hesaplarının bloke edildiği ile ilgili haberler yayınlanıyordu. Spor dünyasından Faruk Süren, Engin İpekoğlu, Tayfur Havutçu ve benim adım geçiyordu. Engin ile Tayfur tutuklandı, serbest kaldı. Faruk Süren ile birlikte arananlar listesinde idik. Emniyete giderek ifade verdik. Tutuklanmamıza gerek duyulmadı. Ama tüm banka hesaplarıma el konduğu için ticari hayatım durdu. 4 ay süre ile çeklerim yazıldı, iflas noktasına geldim. Basında sadece Mecnur ile yaptığın telefon tapeleri yayınlandı. Emniyet bu tapeleri delil olarak mahkemeye sundu. Sonuçta mahkemelerde berat ettim. Ancak Samsunspor sevdasıbana pahalıya mal olmuştu. Ülke gündemine borsa vurguncusu olarak basında uzun süre gündemde kaldık. Bir futbolcu transferi için dostlarımı devreye sokma kararım tüm ticari hayatımı etkilemişti.

Samsun’da pek çok yönetici değişik şartlarda da olsa benzer olmasa da kişisel mağduriyetler yaşamıştır. Ancak Samsunspor bir sevdadır. Vazgeçilemez bir tutkudur. Bu anekdotu Samsun’da hakkımda üretilen borsa vurguncusu söylemlerine bir cevap olarak köşemizde okuyucularıımıza açıklama yapmak zorunda kaldım. Borsada 20 yıllık faaliyetlerimde spekülatör oldum. Hatta ilk spekülatörlerden biriyim ama hiç bir zaman manipülatif işlemler yapmadım. Yapanları da yazılarım ile eleştirdim. Yazdıklarım ve anlattıklarım ile ilgili ilgili konular aynen BORSADA MANÜPİLASYON SÜLEYMAN SALURolarak girildiğinde googleda görülebilir. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar