SAMSUNSPOR'DA KURUMSALLIK
Reklam
  • Reklam
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

SAMSUNSPOR'DA KURUMSALLIK

18 Nisan 2019 - 09:20

Yılport Samsunspor’da ve PTT 1. Lig Kulüpler Birliği’nde başkan yardımcısı olarak görev yaptığım süreçlerde kulüplerimizin kurumsal yapıya kavuşmadıkları taktirde başkan ve yöneticilerin inisiyatifinde yönetileceklerinden gerek sportif ve gerek ekonomik anlamda arzulanan hedeflere ulaşamayacağını, 15 yıldır gerek köşe yazılarımda ve gerekse iştirak ettiğim toplantılarda ifade etmeye çalıştım.

Samsunspor’da 2015-2016 sezonunda forvet olarak transfer edilen Nijeryalı Chikeluba Ofoedu ile ödemeler konusunda ihtilafa düşülmüş, sonuçta UÇK kulübümüz hakkında olumsuz karar vermiştir. Kurumsal bir yapıda yönetilemediğimiz için kulübümüz yaklaşık 94,000 Euro tutarında bir meblağı ödemeye mahkum edilmiştir. Futbolcuya alacakları ödendiği, 5.000 Euro’luk bir alacağı olduğu halde kulübe tahakkuk ettirilen meblağa geçmiş dönemlerde zamanında itiraz edilmediğinden bu olumsuz tablo yaşanmıştır. 

Geçmiş dönemde yine Nijeryalı futbolcu Aminu Umar yine kurumsal bir yapı eksikliği nedeniyle serbest kalarak Osmanlıspor’a bedelsiz olarak gitmiştir. Bu konu ile ilgili disiplin kurulu başkanı olarak konunun araştırılması için divan kurulunun talebi üzerine disiplin kurulunda görev yapan iki arkadaşımızla birlikte gerekli araştırma ve incelemeler yapılmış. Sonuçta yaptığımız inceleme sonucunda futbolcunun serbest kalmasında ihmali olduğu düşünülen hem kulübün avukatlığını hem de futbolcunun menajerliğini yapan avukat başta olmak üzere kulüp başkanı ve yardımcısı ile mali asbaşkana olayda adı geçen kişilerin ifadelerine başvurularak tüzüğün disiplin kuruluna tanıdığı cezai müeyyideler çerçevesinde kurulca muhtelif cezalar verilerek karar divan kuruluna yazılı olarak bildirmiştir. 

Divan kurulu ise yine tüzük gereği kararı yönetim kuruluna iletmiş, divan kurulu ise kararı yönetim kuruluna iletmiş ancak disiplin kurulunun aldığı kararlar hiçbir şekilde uygulanmadığı gibi disiplin kurulu kararı ile sorumlu olduğu tespit edilen kişilerin kulüple ilişkilerinin kesilmesi ve görev almamaları kararı alınmasına rağmen yine bu kişiler kulüpteki görevlerini sürdürmüştür.

Disiplin kurulu olarak konu ile ilgili araştırmalar yaptığımız süreçte tarafıma ve diğer üye arkadaşlarımıza sorumlu olan kişilere ceza verilmemesi konusunda baskılar yapılmış, çeşitli yollar ile dostlarımızca üstü kapalı mesajlar gönderilmiş ve diğer üye arkadaşlarımız Samsun’da yaşadıkları için sorumluluk tamamen disiplin kurulu başkanı olarak tarafımca üstlenilmiş ve diğer arkadaşlarımızın rahatsız edilmesi önlenmiştir.

Olaya ‘geçmişte yaşananlar yaşanmıştır. Artık yenisine bakalım unutalım’ mantalitesi ile yaklaşmamak gerekir. Evet, doğrudur yaşanmıştır ama bu yaşanmışlıkların faturası ağır olmuştur. Olayı tekrar gündeme getirmemin nedeni geçmiş dönemlerde kurumsallığı bir türlü benimseyememiş olan kulübümüzün uğradığı maddi kayıplardır. Yaşananlardan ders çıkarmak gerekir. Sonuçta Samsunspor maddi anlamda karşılaştığı sorunlar ile yönetici bulamayan buhranlı günler geçirerek bugün semt takımları ile oynayan kulüp haline getirilmiştir. Gelmiştir diyemiyorum getirilmiştir. 

Sebep nedir sorusunun cevabı kurumsallıktan öte bugüne kadar yönetilmemiş olmasıdır. Bugün ise Yıldırım Grup gibi kurumsal yapısı ile kendini ispatlamış profesyonel uluslararası bir kuruluşun mali anlamda sevk ve idaresi yönetiminde Türk futbol tarihine katkıları bilgi ve becerisi ile ehil olan başkan ve yönetim kurulunca yönetilen kulübümüzün bu tür aksaklıkları bir kez daha yaşamayacağı muhakkaktır. 

Sportif başarılar er veya geç yakalanacaktır. Ancak kurumsallığın önemi kavranmış kulüpte bir otokontrol mekanizması işler hale getirilmiştir. Bu mekanizma işlerliği muhafaza ettirildiği sürece takımımız semt takımları ile oynayan profilden Avrupa  kupalarında oynayan bir profile kavuşacaktır. Sabretmek gerekir. Kulüp kaldığı oteller tarafından haciz işlemlerine maruz kaldığı dönemlerden bugün günü gününe maddi yükümlülüklerini yerine getiren bir yapıya gelmiştir.

Kulübümüz ve Samsun halkı, Yıldırım Gruba maddi katkılarından dolayı minnet duymaktadır.Ancak bu grubun dünyanın çeşitli bölgelerinde de yatırımları bulunmakta ve başarılı bir grafik çizmektedirler. Samsunspor’a bakış açıları ticari firma olarak olmamalı yani kısa vadede şirket bilançoları misali yıl sonunda kar zarar hanesindeki rakamlar değerlendirilmemelidir. Akılcı uzun vadeli plan ve programlar ile kulüp kazançlı marka kulüp haline gelebilir. Ticari anlamda başarılı olmak ile kulüplerde başarılı olmak ayrı konudur. Ali Koç örneği ortada iken Altınordu kulübü gerçeği de ortadadır.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar