SAMSUNSPOR'DA KURUMSALLIK
Reklam
  • Reklam
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

SAMSUNSPOR'DA KURUMSALLIK

04 Ocak 2020 - 10:26

Samsun’da çeşitli gazetelerimizde yaklaşık 15 yıldır yazdığım köşe yazılarımda Samsunspor ve TFF bünyesinde en uzun süre görev yapan eski bir yönetici olarak Samsunspor’da kurumsallığın önemini sürekli vurgulayarak, kulübün profesyonel bir kurumsal yapıya kavuşturulmaması kişilerin inisiyatifine bağlı ilkel metotlar ile yönetilmesi halinde hayal kırıklığı yaşanacağını sürekli gündeme getirmeye çalıştım. 

 

Hatta yönetici olduğum dönemde ve sonrasında bu görüşümü çeşitli yaşadığım olaylar teyit edince bir köşe yazarı ve eski bir yönetici olarak ilk kez kulübün kayyuma gitmesi gerektiğini ifade ettim. Kayyum ile elbette kulübün kapısına kilit vurulması değildi. Sadece Samsunspor’umuzu otel paralarını dahi ödeyemeyen konuma getirenlerin geçmişe yönelik hesap vermeleri idi. 

 

Ancak hesap vermekten korkan kişiler kayyumu farklı bir şekilde empoze ettiler. Emin Kar’ı kurban seçerek acilen bir yönetim oluşturdular. Ardından kulüp kayyuma gitmesin diyerek süreç Erkut Tutu ile devam etti. Her hafta kongre süreçlerinin yaşandığı bir döneme girildi. Yönetici bulunamadı ve beklenen sona gelindi.

 

Kurumsallık kapıdaki güvenlikçiden mutfaktaki garsona kadar hatta sekretaryanın kontrolüne kadar önemlidir. Kulübümüz zamanında UEFA’ya bildirilmeyen evraklar nedeniyle mükerrer futbolcu ödemeleri, TFF’ye yine takipsizlikten verilmeyen cevaplar nedeniyle veya muhasebeden futbolcuya ödemeler yapıldığı halde tediye makbuzlarının imzalatılmaması nedeniyle milyon dolara yakın gereksiz ödemeler yapmak zorunda bırakılmıştır. 

 

Hiç kimsede de bu hataların bedelini ödememiş ve kulüp borçlandırılmıştır. Oysa belirli bir koordinasyon tesis edilerek tüm birimler kontrol altına alınabilir. Geçmişte bu tür bir koordinasyon yöneticilerin işine gelmemiş ve tek adam mantalitesi ile işler yürütülmüştür. 

 

Yüksel Yıldırım ile başlayan kurumsallık A.Ş. bünyesinde kendine yer bulmuş ve bu kez doğal olarak eski alışkanlıklardan vazgeçmeyen kafa yapısı ile profesyonel koordinasyon arasında anlaşmazlıklar baş göstermiştir. 

 

Teşhis edilen çift başlılık değil tek başına yönetim tarzının devam ettirilmesi anlayışıdır. Bu anlayış ile kulüp milyon dolarlık borç sarmalına girmiş ve bugün 2. Lig’de mücadele etme noktasına gelmiştir. 

 

A.Ş.’nin patron konumunda olması ve kontrol edilebilir bir sistemin kurulması ile Samsunspor hak ettiği yerlere gelebilecektir. Bu nedenle Samsunspor Derneği ile A.Ş. arasındaki uyum çok önemlidir. 

 

A.Ş. bünyesinin başında duayen yöneticiler Mustafa Erkanat, gibi Veysel Bilen gibi Samsunlu olan Türk ekonomisinde önemli kariyer ve liyakate sahip kişilerin olması Samsunspor için önemli şanstır. Bu kişilerin bir dakikası bile altın değerindedir. Bu nedenle Samsunspor camiası bu şansı iyi kullanmalıdır. 

 

Yıldırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım’ın sevk ve idaresinde Avrupa’da mücadele edebilecek bir Samsunspor hayali dünya vizyonuna sahip bu kişilerce gerçekleşmesi mümkündür. 

 

Protokol tribününde oturabilmek için kelle yönetici olmak veya bir şey üretmeyen Divan Kurulu üyelikleri ile dar kafalar ve düşünceler ile bir yere varılamaz. Zaman kurumsallık ve profesyonel yönetimler zamanıdır. 

 

20-25 yerine 5-7 kadar üreten yönetici yeterlidir. Ayrıca tüzüğün Divan Kurulu üyeliklerini 20 yıla yükseltilmesi şeklinde revize edilmelidir. Cumhurbaşkanı dahi 20 yılı doldurmadan FB Kulübüne divan kurulu üyesi olarak kabul edilmemiştir. 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ali veli
    1 yıl önce
    Ulan para ile yazi yazmayin be ayıptır mustafa erkaanatın duayenliği nedir ne yapmışta duayen olmuş ayrıca Allahın oflusunu ne ara samsunun çocuğu yaptınız paralı kalemler

Son Yazılar