SAMSUNSPORUN DÜNÜ ( 2.Bölüm)
Reklam
  • Reklam
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

SAMSUNSPORUN DÜNÜ ( 2.Bölüm)

05 Aralık 2019 - 10:12

Kulüpte 5 başkanlık döneminde en uzun süre görev yapan birkaç yöneticiden biri olarak bazı yaşananları okuyucularımız ve Samsunspor severler ile paylaşmayı uygun gördüm 1. Bölümden kaldığımız yerden gelişmelere devam ediyoruz.

 

Toprakbank’a olan borçlar nedeniyle kredi kartlarımız dahil tüm mal varlıklarımıza haciz gelince Adanaspor’da görev yapan Gıgı Multescu’dan bir futbolcu talep etmesi rica edildi. Multescu santrafor Uğur’u istedi. Ancak Uğur futbolu bırakmak istediği için teklifi kabul etmedi. 

 

Metin Türel döneminde Erzurumspor’a kupa maçında kaybedince Cenk ve Serkan soyunma odasında küçük bir münakaşa etti. Durum İstanbul’da başkana iletilince başkan ‘Cenk’i İstanbul’a gönderin Adanaspor’la anlaşacağız’ dedi.

 

Cenk’i Erzurum’dan İstanbula gönderdik. Yusuf Yılmaz ile birlikte Adanaspor başkanı Uzanların kuzeni Çağdaş Ergin ile transfer görüşmesi yaptık. Ertesi gün Cenk’i mukavele için Uzanlar gurubunun merkezine Star TV binasına doğru yola çıktık. Giderken yolda başkan aradı ve Cem Uzan’ın transferden vazgeçtiğini bildirdi. Bizde merkeze bir gidelim bastıralım dedik ve Star TV binasına üçümüz gittik. Çağdaş Ergin, ‘Cem beyin bu transfer astronomik karşılayamayız vazgeçtik’ dediğini iletti. Bizde spor kamuoyuna futbolcuya ve Toprakbank’a transferi bildirdiğimizi zor durumda kalacağımızı ifade edince Çağdaş bey Uzan’a ben arkadaşlara söz verdim bu transfer olmaz ise bende istifa ederim şeklinde rest çekti ve sonuçta Cenk transferi gerçekleşti. 

 

Toprakbank’a transfer bedelinin önemli bir kısmı ödendi hacizler kaldırıldı. Toprakbank ile Yüksel Yıldırım 6,5 milyon dolara yükselen miktar için çetin geçen bir toplantı yaptı. Genel Müdürlük binasında yapılan bu pazarlığa benimle birlikte Erkut Tutu şahittir. Bu rakam 3 milyon dolara indi. Banka Yüksel Yıldırım gibi potansiyeli yüksek bir firmayı elden kaçırmamak için bu rakama kadar indi. Yoksa Samsunspor’un böyle bir kredibilitesi yoktu.

 

İsmail Uyanık şehir takımına sahip çıksın artık diyerek başkanlığı bıraktı. Yusuf Ziya Yılmaz ile aralarında anlaştılar. Yusuf Ziya Yılmaz hatırı sayılır bir borç ile kulübü almak zorunda kaldı. Başkanın önerisi ile Yusuf Yılmaz, Tarık Darende ve Suat Çalık ile birlikte bizde yönetimde kaldık. Yönetimin ilk ayında Defterdarlık kulüp defterlerini incelemeye aldı ve usulsüzlükten 7 milyon TL ceza kesti. Borçlar bir anda ikiye katlandı. Futbolcu maaşları primler ödenemez hale geldi. Takımın sezon hazırlığı için Kıbrıs’a gitmesine karar verildi. Ancak futbolculara ödeme yapılamaması nedeniyle başkan futbolculara siz kampa gidin ben arkanızdan para göndereceğim sözünü verdi. 

 

Takım Kıbrıs’a gitti. TFF’den 100 bin TL almak için başkanla birlikte saatlerce TFF’de bekledik. Ancak Haluk Ulusoy o gün gelmedi ve para alamadık. Durumu Ercan ve Ertuğrul’a bildirdik. Takım geri döndü. O hafta FB’yi Samsun’da tüm olumsuzluklara rağmen yendik.

 

İsmail Uyanık kulüpten ayrılırken Serkan Aykut ve Güngör için GS ve Trabzon’dan alınan çekleri de alıp gitmişti. Bu durum kentte infial yarattı. İsimsiz bir dilekçe ile Cumhuriyet Sağcılığına Uyanık’ın alacağı olmadığı halde kasadaki çekleri aldığı konusunda bir şikayet yapıldı. Tüm yönetim mahkemeye tek tek çağrılarak başkanın alacağı olup olmadığı soruldu. Bazı arkadaşlarımız ‘Alacağı olup olmadığını bilmiyoruz çünkü tüm transferleri kendisi yönetiyordu. Harcamaları da başkan olarak o yapıyordu’ şeklinde ifadeler verdiler. 

 

Uyanık mahkeme sürecinde tekrar kulübün başına geçti. 2 milyon dolar parayı kulüp kasasına verdi. Personel ve futbolcu borçları ödendi. Mahkeme yetkisizlik kararı verdi ve dosya rafa kaldırıldı. 

 

Yönetim kurulu ilk toplantısında Uyanık, Samsunspor’un tüm gelirlerinde temlik olduğunu bu nedenle TFF’den kulübe para aktarılmayacağını kendisinin kulübü borçlandırarak, borçlanma için yetki istedi ve bu yetki kendisine verildi. Cevat Öncü bu karara muhalif oldu. Hep birlikte Öncü’ye başkanın Samsunspor’a gelir sağlayacak bu formülü onaylamamız gerektiği konusunda baskı yaptık. Kulüp kısmen bir gelire kavuştu. Sezon sonunda başkanlığı yine bıraktı. Kulübe vermiş olduğu 2 milyon dolar için temliği kaldırmadı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar