• Reklam
SAMSUNSPOR'UN ÖNERİLERİ İLE UYGULANANLAR
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

SAMSUNSPOR'UN ÖNERİLERİ İLE UYGULANANLAR

14 Mart 2019 - 09:15

2001-2002 yılları arasında Yusuf Ziya Yılmaz’ın Samsunspor başkanlığı sürecinde Kulüpler Birliği’nde yapılan toplantılara Samsunspor adına başkanın talimatı ile ben iştirak etmekte idim. Samsunspor ve yönetimi başta İsmail Uyanık olmak üzere Türk futbolunda önemli gelişmelere ve kararların alınmasının altına imza atmıştır. Örneğin TV’lerde maçların naklen yayınlanmasının mimarı İsmail Uyanık’tır. Yayın gelirlerinin 4 büyük kulübe yüzde 60 ve diğer kulüplere yüzde 40 oranlarının yüzde 50 olarak değiştirilerek düzenlenmesi de yine başkanın inisiyatifi ile oluşmuş ve uygulamaya geçilmiştir. 

2002 yılında naklen yayın ihale komisyonu oluşturulmuş 18 kulübü temsilen Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş dışında Anadolu kulübü olarak Bursaspor ve Samsunspor temsilcisi olarak görev bize tevdi edilmişti. Bu süreçte ihaleye katılan firmalar ile gerekli tüm ilişkiler bu komisyonca sürdürülmüştür. Bu görevimiz süresince Star TV’nin Samsunlu bir muhabirinin ihbarı üzerine büyük kulüplerin Ceylan Otel’de yayıncı kuruluş ile komisyon üyelerinin dışında bir toplantı yapıldığı tespit edilmiş; gece yarısı toplantının yapıldığı otele bizzat gidilerek, dönemin TFF Başkanı Haluk Ulusoy’dan TFF’de bir toplantı yapılması talep edilmiş ve söz konusu tespitimiz komisyon üyeleri ve federasyon temsilcilerine bildirilerek diğer kulüplerin haklarının büyük kulüplerce gasp edilmesi önlenmiştir.

Naklen yayın ihalesini kazanıp 8,5 milyon dolarlık ödemeyi yapılandırmak için federasyona müracaat eden Star Grubu’nun yapılandırma teklifi yine Samsunspor’un itirazı ile ret edilmiş ve söz konusu meblağ kulüplere ödenmiştir.

Maçlardan önce maçların ağırlıklı ve güvenli bir atmosferde oynanabilmesi için hakemler ve ilgili kurum temsilcileri ile yapılan ‘eşgüdüm toplantısı’ yine Samsunspor’un önerisi ile uygulanmaya başlanmıştır. İnter Toto müsabakası için Werder Bremen maçı dönüşü orada yapılan uygulama TFF’de yapılan bir toplantıda dile getirilmiş ve Türkiye liglerinde de uygulanması önerilmiş ve bu öneri kabul görerek uygulama başlamıştır.

2002 yılında gündeme spor yasasının çıkarılması konusu gündeme gelmiş. Bu konuda kulüplerin görüşlerinin alınması kararlaştırılmış,  Samsunspor temsilcisi ile Naklen Yayın İhale Komisyonu Üyesi olarak kulübümüzün görüşü olarak, spor kulüpleri başkan ve yöneticilerinin kulüpte görev yaptıkları sürece borçlardan sorumlu olmaları önerisi sunulmuş ve bu önerimizde kabul görerek spor yasası taslağında yer almış ulusal basında da destek görmüştür.

Aktif yönetici olarak görev yaptığımız dönemde birkaç anekdotu gündeme getirerek, Samsunspor’un başkan ve yönetimi ile Türk futbolunda görüş ve düşünceleri ile neleri kazandırdığını ifade etmeye çalıştık.Şimdi de kurtuluş reçetesinin ithal futbolcular ile değil altyapı yatırımları ile çözümlenebileceğine diğer türlü taşıma su ile değirmen döndürmeye çalışılmaması gerçeğini iddia ediyoruz. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar