• Reklam
SAMSUNSPOR'UN STRATEJİSİ NASIL OLMALIDIR?
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

SAMSUNSPOR'UN STRATEJİSİ NASIL OLMALIDIR?

11 Mart 2019 - 09:14

19 Mayıs kentimizi Sülün ile Amazonlar ile kimsenin belleğinde yer alması mümkün değildir. Sağlık kenti, üniversiteler kenti gibi kavramlar izafidir. Kurtuluş Savaşı’mızın ilk adımının atıldığı kent, Atatürk kenti gibi kavramlar ile haklı bir üne sahip olan kentimizin tali olarak markası Samsunspor kulübümüzdür. Çünkü Samsunspor değerleri ile Türk futboluna üç gol kralı bir de Avrupa gol krallığı ünvanını getirmiştir. Geçmişte yönetim hataları ile şunlar olmuş, bu olmuş filan yönetici ve başkanlar şunu yapmış, bunu yapmış gibi kısır çekişmeler ne yazık ki bizi layık olmadığımız ve bir kaç numara gömleğin dar geldiği lige taşımış; bizimle bu ligde oynayan takımların onur duyduğu maçlarında tribünlerini Samsunspor’u izlemek için gelen seyircileri ile tarihi hasılatlar edindiği bir profil oluşmasına neden olmuştur. 

Hatalar ile yanlış ve bilinçsiz transfer politikaları ile maddi problemler girdabına girilmiş, her yıl bir alt lige düşmeme mücadelesi vermemek için günü kurtaracak kadrolar oluşturulmuştur. Başarı olmadığından taraftar takımına küsmüş, başta belediyeler olmak üzere kulübe maddi katkı sağlayan bir kaç işadamı yöneticilerden köşe bucak kaçar olmuştur. Bir yıl düşen bir yıl çıkan asansör takım hüviyeti bile özlenir hale gelmiştir. Çünkü grafik sürekli düşüş eğiliminde olmuştur.

Türk futbolunda İsmail Uyanıkfaktörü inkar edilemez. Yüksel ve Ali Rıza Yıldırım’ıikna ederek futbolun içine çekmiş ve maddi problemlerin ortadan kalkmasına zemin hazırlamıştır. Yıllardır arkasında durduğum kulübün şirketleşerek kurumsallaşmasının mihenk taşı olmuştur. Kulübün çöküşünün ana nedeni bir türlü kurumsallaşamamış olması idi. Yıllarca sadece başkan güdüm ve inisiyatifinde liglerde yer alan Samsunspor bu kimliğinden kurtulmuştur. Bugün kulübün kapısından girildiği andan itibaren kurumsal yapının izleri hissedilmektedir.

Her ne kadar kulüpte aktif yönetici olarak görev almamış olmasam da kulübün gelecek stratejileri hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmaktayım. Bilindiği üzere Yıldırım Grup’un uluslararası platformlarda ticari profili yüksektir. Güney Amerika ülkelerinden bir takımı pilot takım yaparak oradaki genç futbolcuları takımıza monte etmek amacı ile çalışmalar çerçevesinde kulüp bünyesinde görev yapan eski yıldız futbolcularımızdan Celil Sağırbu kulüpler ile temasa geçmek için görevlendirilmiştir.

Yurt dışındaki takımları kardeş şehir profilinde kardeş takım yapabilirsiniz. Ama pilot takım yapalım oradaki gençleri kulübümüze kazandırmak için kulübün altyapısını satın alarak pilot takım yapalım mantalitesi Samsunspor'a bir şey kazandırmaz. Çünkü bir genç istidatı keşfettiniz diyelim. O genci tüm aile efradı ile birlikte Samsun'a taşımanız gerekir, başka türlü verim alamazsınız. Almanya'dan getirdiğimiz gurbetçi futbolcular ile eş değer değildir. Gurbetçilerimizin akrabaları onların aile özlemlerini bir nebze olsun gidermektedir.

Güney Amerika veya bir başka ülkelerden altyapı takımlarını satın almak yerine oraya yapılacak masrafların yarısı kadar bir bütçe ile Samsun ve çevresindeki amatör takımlara yatırım yapmak daha akılcıdır. Bu anlayışa sahip olunduğunda yeni Serkanlar, Aykutlar, Celiller, İlhanlar ve Ertuğrul Sağlam'ları kazandırabilirsiniz. Aksi taktirde bir dönemler Amokachi ile bir şekilde kafasını uzatarak fotoğraf çektirmiş ve kendisini Amokachi'nin takım arkadaşıyım diye yutturan futbolcu çöplüğü bir ülke olmaktan kurtulmak mümkün değildir. 

Bu nedenle çözüm kendi yöremizin gençlerine yatırım yapmaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar