SAMSUNUN DEĞERLENDİRİLMEYEN POTANSİYELİ
Reklam
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

SAMSUNUN DEĞERLENDİRİLMEYEN POTANSİYELİ

05 Ağustos 2019 - 10:23

Özel sektör yatırımlarının hızlanması ve iç piyasanın hareketlenmesine yönelik Merkez Bankasının faiz indirimi ile bir hamlede bulunduğu ancak bankaların bu indirime pek sıcak bakmadığı anlaşılmaktadır. 

Sadece kamu bankaları talimat ile faiz indirimine girmiştir. FED ise adeta Trump’a büyük bir çalım atarak beklentileri boşa çıkarmıştır.

Büyüme ve istihdam ayağında bankacılık sistemi sac ayağını oluşturmaktadır. 

Özellikle Tüketici Kredilerinde önemli düşüş beklentisi içinde olan vatandaşların bu beklentileri bir süre daha askıda kalacağı anlaşılmaktadır. 

Çünkü istihdam kapasitesi daralmaktadır. Mevsimsel faktörler dahi bu daralmayı etkileyememiştir. Çünkü özellikle tarım kesiminde insanlar artık ürün hasadı için değil hasadı yapılan ürünleri toprağa gömmek veya çöplere atmak için çalıştırılmaktadır.

Lokomotif sektör olarak anılan inşaat sektörünün ardından yine önemli bir sektör olan otomotiv sektörü de adeta can çekişmektedir. Geçen yılın aynı dönemine göre bugün otomotiv satışlarında % 66 daralma söz konusudur.

Samsun ölçeğinde ekonomiyi değerlendirecek olur isek unumuz elekten geçmiş su ile karıştırılmış fırına verecek ustaların beklentisindedir. Ülkenin en şanslı bölgesi tarım dinamizmini harekete geçirebilmek için öncülük edebilecek rehberleri beklemektedir. Çarşamba ve Bafra ovaları Samsun için çok önemli katma değer sağlamaktan öte ülke ekonomisine de can suyu verebilecek bir potansiyele sahiptir.

Gıda Organize Sanayii bünyesinde Galip Öztürk’e ait yaklaşık 15.000 metre karelik alan atıl olarak kullanılmamakta Öztürk’ün hukuki sorunlarından dolayı işlevini sürdürememektedir.

 Yine münferiden pek çok küçük işletmeler tarıma yönelik planlı programlı bir organizasyona sahip değildir. Sadece Ulusoy Unlu Mamuller firması yılların birikimi ile Samsunda adeta Don Kişot’luk yapmakta sektörü tek başına sürüklemekte ve dünya pazarlarında boy göstermekte ve 500 büyük firma arasında her yıl büyüyerek varlığını sürdürmektedir.

Samsunun ekonomik potansiyelini harekete geçirebilecek inanmış bir iki işadamı ile bölgenin ekonomik refahı yakalaması mümkündür.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar