SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ
Reklam
  • Reklam
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ

26 Mart 2019 - 09:16

Sivil toplum örgütlerinin demokrasinin gelişmesindeki etkin rolleri tartışılamaz. 

Bu nedenle yurdun çeşitli bölgelerinde hemşericilik bağlarını güçlendirmek, dayanışmayı sağlamak amacına yönelik; örgütlenmeler yapılır, dernekler kurulur, etkinlikler düzenlenir. 

Bu dernek ve örgütler zaman zaman siyasi örgütler ile dirsek temasına girerler. Zaman zaman da yöneticileri milletvekili adayı olarak ülke yönetimine talip olurlar. 

Elbette bu davranışlar demokrasinin gereğidir.

İstanbul’da yaşayan gurbetçi olarak pek çok sivil toplum örgütü kurucu üyesi olduğum bu örgütler ile bağlarımı koparmak zorunda kaldım.

Nedeni bu örgütlerin tamamen bir siyasi görüşe ve partiye kanalize olmaları, partiler üstü bir yapıyı tesis edememeleridir.

Hatta bazı etkinliklerde Ankara’dan gelerek etkinliğe katılan muhalefet milletvekillerine konuşmacı olarak onurlandırmak yerine ilçe başkanlarına söz vererek, desteklenen siyasi partinin propagandasını yapma politikası güdülmüştür. 

Oysa bu örgütler partiler üstü faaliyetler sergilemeli, her görüşten her partiden insanları bünyesine kabul etmeleri, hemşericilik bağlarına katkıda bulunmalı ve herhangi bir siyasi görüş veya partinin propaganda aracı olmamalıdır.

Atatürk’ün, ‘Ben göremesem bile gözlerimi bunun hayali ile kapatacağım’ sözlerine atfen dünyada yaşayan bugün 400 milyona ulaşan Türk birliğinin kültürel, ekonomik ve sosyal dayanışmayı sağlamak, Türkler arasında milli birlik ve beraberliği tesis etmek, Türk topluluklarının milli tarih, milli töre ve birliğine köprü olmak amacı ile Turan Türk Birliği Teşkilatı’nın kuruluşunun 1. Kurultayı Ankara’da gerçekleşmişti.

Bu kurultaya Türk Cumhuriyetlerinden ve pek çok illerden katılımcılar din, mezhep siyasi görüş ayırımı yapmadan bir araya gelmiş Ata’yı anıtkabirde ziyaretin ardından uygulanan bir programla faaliyetini sürdürmüştür. Bu kuruluşun bir üyesi olarak seçim atmosferinde olunmasına rağmen katılımcılar hiçbir siyasi faaliyet gündeme getirilmemiş, katılımcılar destekledikleri partiler ile ilgili sohbetler yerine sadece Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Gravuz’ya gibi Türk devletleri ile Türk birliğinin kültürel ekonomik ve sosyal anlamda kurulması ile milli birlik ve beraberliğin tesisi sohbetlerin ana konusunu oluşturmuştur.

Demokrasiye birebir katılım ile katkısı olan sivil toplum örgütlerinin vizyon ve misyonu ülkenin milli birlik ve beraberliğine özde katkıda bulunur. Aksi taktirde herhangi bir siyasi partinin propaganda aracı olacak karşı görüş ve siyasi partiyi destekleyenler o örgütün etkinliklerine katılmayacağı gibi hemşehrilik bağları milli birlik ve beraberlik tesis edilemeyecektir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar