• Reklam
SORULARINIZ (KENTSEL DÖNÜŞÜM İLE İLGİLİ)
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

SORULARINIZ (KENTSEL DÖNÜŞÜM İLE İLGİLİ)

11 Nisan 2019 - 09:27

Kentsel dönüşüm ile ilgili verdiğimiz bilgilere istinaden gerek mailime gerekse telefon ile sorularını ileten okuyucularımıza yine köşemizden cevaplandırmaya çalışacağız. 

Bilgiler konuya vakıf avukat ve müteahhitlerden danışılarak öğrenilmiştir.

SORU:Süleyman bey öncelikle kentsel dönüşüm ile ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Benim Cezaevi Mahallesi’nde 5 katlı bir binam var. 2 katını sattım diğer iki katında ben ve annem babam kalıyor. Diğer sattığımız 2 kat ile ilgili sattığım kişiler, ‘Bina eski kentsel dönüşüm için müracaat edelim. Binayı test ettirelim. Devlet de 100.000 TL kredi veriyor. Binayı rahatlıkla yaptırırız’ diyorlar ama ben 2 dairemi vermek istemiyorum. Bu konuda nasıl hareket edebiliriz?

CEVAP:Gazetemiz kanalı ile kentimizin önündeki projelerden biri olduğu için İstanbul’da Türkiye’nin en önemli kentsel dönüşüm projesinin yapıldığı semte komşu olduğum için Samsun’da da yaşanacak olan bu projenin detayları ile ilgili bilgilerimizi paylaşıyoruz. Öncelikle binanızı test etmenizde fayda var. 1989 yılı öncesi yapılan binalarda risk vardır. Eğer 2 bina sahibi kentsel dönüşüm için müracaat edip test talep eder ise ve olumsuz bir sonuç çıkarsa 2/3 oranında bir çoğunluğa sahip olunduğu için binayı yıktırmaktan başka seçeneğiniz bulunmamaktadır.

SORU:8 katlı bir binamız var. Devlet bize binayı yıktırır isek her kata 100,00 TL kredi çekerek binamızı yaptırabilir miyiz?

CEVAP:8 katlı binanız için tavan olarak çekebileceğiniz miktar 500.000 TL’den fazla olamaz. Dolayısıyla devletten her kat için 100.000’er TL kredi alma şansınız yoktur.

SORU:Bankadan alınan kredi faizi için devletin bir katkısı olacak mı?

CEVAP:Devlet kentsel dönüşüm için bankalardan alınacak kredi faizinin yüzde 4’ünü karşılamaktadır.

Soruları olan okuyucularımızın tüm sorular cevaplanacaktır. 

Mailime gazete mailine ve telefonuma her zaman mesaj gönderebilirsiniz. 

Ya köşemizde veya şifai olarak kesinlikle cevaplandırılacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar