TAVİZLER SÜRÜYOR
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

TAVİZLER SÜRÜYOR

03 Haziran 2019 - 09:30

 

Büyüme oranının yüzde 7.4’ten yüzde 2.6 seviyelerine inmesi ekonomik anlamda sürüklendiğimiz girdabın göstergesidir. 

Geçtiğimiz yıllarda 10 bin doların üzerinde olan kişi başına düşen milli gelirimiz 9,632 seviyelerine inmiştir.

Bu rakamlar devletin resmi rakamlarıdır.

Ekonomide yaşanan türbülansın sorumlularını dış mihrakların bir tezgahı olarak ifade etmenin bir anlam ifade etmeyeceğini düşünmekteyim.

Dış politikada sürüklendiğimiz macera bizi Ortadoğu bataklığına sokmuş, zaten sınır güvenliğimizi tehdit eden PKK terör belasını temizlemek için son olarak yaptığımız harekat ile temizleneceği görüşü; ABD’nin bu bölgelerde yeni bir garnizon devleti kurmak gibi bir temayüle meyilli olması nedeniyle bu defterin kolay kolay kapanmayacağının bir işareti olarak değerlendirilebilir. 

Rusya’dan milli güvenliğimizi korumak adına parasını ödeyerek satın aldığımız S 400 füzeleri bugün için bir bahanedir. 

Son olarak Erdoğan ve Trump’ın telefon görüşmesi ile bir ortak komisyon kurulması kararı alınmış ancak yarın bir başka bahane ile karşımıza çıkmayacakları garanti edilemez. 

Çünkü hesaplar başkadır.

Rahip Brunson’un serbest bırakılması ile başlayan tavizkar tutum, yine FETÖ’den tutuklu olan ve 5 yıl ceza alan NASA (Amerikan Uzay ve Havacılık) çalışanı Serkan Gölge denetimli serbestlik mevzuatları gereği yattığı İskenderun Cezaevi’nden tahliye edilmiş ve ABD bu konuda Brunson olayında olduğu gibi takdirlerini iletmiştir. 

Bu şahıs ilk etapta terör örgütü üyeliğinden 7,5 yıl ceza almış ve sonra üyelik terör örgütüne yardım olarak çevrilmiş 4 yıl 12 ay ceza alarak cezaevine girmiştir.

Halkın, yazımızın başındaki rakamlardan anlaşılacağı üzere satın alma gücünü kaybederek fakirleşmesi ile doğal olarak piyasalar daralmakta iş hacimleri düşmekte ve işyerleri kapanmakta; işçi çıkarmaları arttığından istihdam alanları daralmaktadır.

İnsanları ayrıştıran, kutuplaştıran siyasal politikalar ekonomiye de yansımakta ve insanlar günlük ekonomik problemlerinden dolayı yaşama sevincini kaybetmekte güvenilirlik ortadan kalkmaktadır. 

Hayatın her alanında evrensel hukuku çağdaş demokrasiyi egemen kılmak gerekmektedir. 

Üretim ve dayanışma ekonomisi önemli bir kilittir. 

Bu kilidin anahtarı ise siyasal ve ekonomi alanında huzurlu ve güvenli ortam oluşturulmasıdır.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar