TÜNELİN UCU
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

TÜNELİN UCU

15 Mayıs 2019 - 09:20

Geçen hafta sonu doların 6.25 seviyelerinden 6 TL’nin altına düşmesinin nedeni yetkililerin açıkladığı gibi ‘IŞIGIN GÖRÜNMESİ’ değil hafta sonunda S 400 füzeleri hakkında sanki alımdan vazgeçilecek havasının piyasalara enjekte edilmesidir.

Bilindiği üzere ABD ile ilişkilerin düzeleceğine ilişkin beklenti yaratılması Trump’ın her ne kadar gelip gelmeyeceği belli değil ise de Türkiye ziyareti ihtimali ile iyimser bir tablo yaratılmış bunun dışında Kamu bankaları kanalı ile piyasalara dolar arz edilmesi ile dolar üzerindeki psikolojik travma kaldırılmaya çalışılmıştır.

Piyasalarda ticari faizler %30 seviyelerinde seyretmektedir.

Mart ayında 589 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. 

Türk yatırımcılar 789 milyon dolar yurt dışına çıkarmışlardır.

Merkez Bankası müdahaleler ile 5.7 milyar dolar azalmıştır. Ekonomi hızla daralmaktadır. 

Kredilerde sigorta primi riski yükselmiştir. Kürese ekonomide artık sermaye seçici olmaktadır. Para puslu nemli havayı sevmez ürkektir kaçar. 

Merkez Bankası ihtiyaç akçesini kullanma kararı almıştır.

İhtiyaç akçesi kötü günler için kullanılan yani halk dili ile vatandaşın kenara koyduğu kefen parası olarak nitelendirdiği paradır. Bu paranın kullanılması ekonominin gidişatı hakkında yeterince fikir vermektedir. 

Bu satırlar yerine enflasyonun % 5 seviyelerinde olduğu, döviz rezervlerimizin 100 milyar dolar seviyelerinde olduğu, cari açık gibi bir sorunumuzun bulunmadığı, ihtiyaç akçesini kullanmak zorunda kalmadığımız vatandaşın mutfağında çürük domates ve soğanların yer almayacağı, emeklilerin refah seviyelerinde yaşam sürdürdüğü, dünyada kendi kendine yeten ülkeler arasında yer aldığımızı tütünümüz ve fındığımızın yine dünya sıralamalarında ilk 3 te yer aldığı işsizlik oranlarının tek haneler ile ifade edildiği cümleleri yazmak elbette tercihimizdir. 

Gerçekleri yazmak muhalefet değildir. Rakamları deklare eden hükümet ve yetkili kurumlardır. 

Köşemizde ise yaklaşık 15 yıldır finans dünyasını yakinen izleyen bir yazar olarak objektif olarak görüş ve düşüncelerimizi ifade etmeye çalışmaktayız.

Bu realite ışığında düşünecek olur isek tünelin ucunda ışık olduğu iddia edilemez. Üretim yaparak kendi kaynaklarımızı hareketlendireceğimiz sürece bu ışık hiçbir zaman parlak olmayacaktır. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar