VİRÜS PAKETİ
Reklam
  • Reklam
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

VİRÜS PAKETİ

21 Mart 2020 - 10:32

Kırılgan bir yapıya neden olan ekonomimiz bu kez de çağın illeti korona virüsün yaratacağı handikaplar ile karşı karşıyadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, virüsten kaynaklanan veya kaynaklanacak olan ekonomik çözümler ile ilgili hazırlanan ve adına ‘korona zirvesi’ denilen bir paketi kamuoyuna sunmuştur.

Ne yazık ki bu süreçte işyerleri teker teker kapanmakta, işsizler ordusuna her gün yenileri katılmaktadır.

İşsiz gençlerimiz, pazar atıklarını toplamak zorunda kalan emeklilerimiz, birkaç işçi alacağı ilan edildiğinde on binlerce kuyruk oluşmasına neden olan ekonomik şartların olumsuzluğu ile boğuşan vatandaşlarımıza ilişkin paket ne yazık ki hayal kırıklığı yaratmıştır.

Şu anda insanlar hayatta kalabilmenin mücadelesini vermekte, uyarılar doğrultusunda kendi kendilerini bir nevi karantina altına almışlardır.

Küresel vaka haline gelen mikrop ile mücadele edilirken; fırsatçılar, karaborsacılar yine ortaya çıkmıştır.

Salgın konusunda deneyimli olmayan vatandaşlarımız panikle marketlere saldırmış ve evlerine gıda malzemeleri stoku yapmak için bir yarış içine girmişlerdir.

Kolonya ve dezenfektan malzeme stokları bitmiş, sahte ürünler piyasaya sürülmüştür.

Şeker fabrikalarının kapatılmış olması ile de kolonya için gerekli olan etil alkol eksikliği kendini göstermiştir.

Dolaysıyla yeterli miktarda kolonya üretilemediğinden bu ürünlere yaklaşık yüzde 100-300 oranında zam yapılmıştır. Üreticiler ise bunu arz talep dengesine bağlamıştır.

Ülkede yaşanan ekonomik kaos nedeniyle kredi borçları, kredi kartı borçları, geçmişe yönelik zaruri tüketim ürünleri olan elektrik, doğalgaz, su borçları  ile ilgili bütçeleri rahatlatabilecek önlemlerin alındığı söylenemez.

İşsizlik fonunda biriken 1,5 milyara yakın paralar işverenlere teşvik olarak dağıtılırken işsizlere bu meblağın yarısı olan 770 milyon civarında bir ödeme yapılmıştır.

İşsizlik fonunun bu nedenle amacına uygun kullanılmadığı ortadadır.

Devlete olan borçlar ödenmediğinde faizler işletilirken kurulan fonların amacına uygun kullanılmaması güven faktörünü ortadan kaldırmaktadır.

Tedbir, dua, tevekkül sabır ,metanet elbette toplumun hassasiyetleri ve Türkiye’nin hasletleridir.

Ancak bazı tedbirler alınırken gündeme getirilirken hassas dengeler kurulması gerekir.

Bir yandan sadece işverenleri patronları koruyan tedbirler alınması ve 100 milyarlık destek sağlandı gibi siyasi ranta yönelik söylemlerden uzak durulmalıdır.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar