YENİ İPEK YOLU SAMSUN'U UÇURUR
Reklam
Reklam
  • Reklam
Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

YENİ İPEK YOLU SAMSUN'U UÇURUR

21 Ağustos 2019 - 09:47

Dünya’da paranın icadı ile başlayan Antik çağlardan itibaren ticaret yolları üretildikleri yerlerden satılacakları yere götürmek için ticaret ağları oluşmuş, bu ağlar ticaretin gelişmesinin yanı sıra kültürel alışverişinde ön plana çıkmasına neden olmuştur.

Söz konusu ticaret yolunun en önemlisi bilindiği üzere İpek yoludur. 

İpek Yolu Çin’den başlar, Anadolu ve Akdeniz aracılığı ile tüm Avrupa’ya uzanır. 

Coğrafi konumumuz Türkiye’yi Yeni İpek Yolu projelerinde oldukça avantajlı bir konuma getirmiştir. 

Öyle ki projenin kilidi konumunda bir coğrafi avantaja sahip bulunmaktayız.

Samsun kenti olarak altyapımız eksikleri olsa da bu avantajdan istifade edebilecek potansiyele sahiptir. 

Demiryolu ağı ile deniz yolu ile hatta lojistik merkezi yatırımları ile diğer illere göre birkaç adım öndedir.  

Çin’den başlayarak Asya, Afrika ve Avrupa’yı ticaret ve enerji yollarını bağlayan çok önemli bu stratejik hedeften Samsun kenti olarak neresinden, nasıl, ne kadar istifade edebileceğimizin planları konu ile ilgili birim ve kuruluş temsilcileri bir arada istişareler yaparak siyasilerimiz yönlendirilmelidir. 

Çünkü güzergahtaki Türkiye Cumhuriyetleri ile bağlantılarımız malumdur.

Çin ile pek çok Avrupa ülkesi proje için anlaşmalar imzalayarak milyar euroluk kazancın kapılarını aralamak istemektedir.

Türkiye Yeni İpek Yolu’nun doğal güzergâhı kapsamındadır.

Türkiye Çin demiryolu ro ro taşımacılığı, deniz yolları hattımız ülkemizin sosyo ekonomik gelişmesini hızlandırabilecek çok önemli hazineler olarak kabul edilmeli.

Milletvekillerimiz 5 yıl TBMM çatısı altında sadece maaşlarını almak için kentte de hatırlı işadamları ve seçmenlerin düğünlerinde takı merasimlerinde boy gösterebilirler. 

Ancak Yeni İpek Yolu’nun avantajlarını içeren bir politika üretebilirler ise kente karşı olan sorumluluklarını yerine getirmiş olacaktır.

Siyasilerimiz ve kanaat önderlerimiz konuya sadece gazete manşetlerindeki haberlere sınırlı bir anlayışla yaklaşır ise, ne yazık ki teşvikli iller veya kalkınma ajansı gibi oluşumların dışında kaldığımız gibi Samsun’un potansiyelini TBMM çatısı altında ifade edebilmek için yine bir başka ilin milletvekilini bekliyor olacağız.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar