Orta kulak iltihabı  (Otitis Media)
Reklam
  • Reklam
TUNÇ ÜSTÜN

TUNÇ ÜSTÜN

Orta kulak iltihabı  (Otitis Media)

21 Ekim 2021 - 10:41

 

Orta kulak iltihabı sıklıkla kış aylarında veya ilkbahar mevsiminin ilk aylarında görülen bir hastalıktır ve çeşitli nedenlere bağlı olarak enfeksiyon gelişmesi sonucunda oluşmaktadır. Çoğunlukla çocuklarda görülmekle birlikte, ara sıra erişkinler de bu hastalığa yakalanabilir. Ayrıca çocuklarda görülen işitme kaybının en sık görülen sebebidir.

Ciddiye alınmalı
Orta kulak iltihabı ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Çünkü ciddi kulak ağrısı ve işitme kaybına yol açabilir. İşitme kaybı, özellikle çocuklarda, öğrenme kapasitesinin azalmasına ve konuşmanın gecikmesine neden olabilir. Uygun şekilde ve erken tedavi edilirse, işitme genellikle tamamen düzelir. Orta kulak iltihabının diğer bir tehlikesi, enfeksiyonun beyin ve iç kulak gibi komşu yapılara yayılma riskidir. Bu durumda, hastalığın belirtilerini tanımak ve erken tedavi için doktora başvurmak oldukça önemlidir.

Nasıl Fark Edilir?
Bebek ve küçük çocuklarda, kulağını çekmesi veya kaşıması bir belirti olabilir. Özellikle işitme kaybı şüphesi, ağlama, huzursuzluk, ateş, kusma, kulak akıntısı ile birlikte görülürse muhakkak doktora başvurulmalıdır.

Büyük çocuklar, ergenler ve erişkinlerde ise kulak ağrısı, kulakta dolgunluk ve basınç hissi, işitme problemi, baş dönmesi ve denge kaybı, bulantı ve kusma, kulak akıntısı, ateş gibi belirtiler orta kulak iltihabının habercisidir.

Erken ve etkin tedavi uygulanmadığı durumlarda, kulak enfeksiyonu kronikleşebilir ve kalıcı işitme kayıplarına neden olabilir. Belirtiler fark edildiğinde zaman kaybetmeden doktora danışılması gerekmektedir.

Sağlıklı günler dilerim.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar