BATI ANADOLUDA TÜRK GÜCÜ "KARASİOĞULLARI"
ÜZEYİR BIYIKLI

ÜZEYİR BIYIKLI

PUSULA

BATI ANADOLUDA TÜRK GÜCÜ "KARASİOĞULLARI"

07 Kasım 2020 - 10:45

Bu beylik batı Anadolula 13.yy sonları veya 14.yy başlarında Mizya bölgesinde (Çanakkale ve Balıkesir tarafları) Anadolu Selçuklu Devleti tarafından uç beyi olarak görevlendirilen Karasi Bey tarafından kurulmuştur. Fetih ve gaza yönünü Bizans topraklarına çeviren Karasioğulları beyliği Bizans’ın hem kendi üzerine hem de Batı Anadoludaki diğer beylikler üzerine sefer yapmasına sebep olur. Bizans’ın 1302-1308 yılları arasında önce Alan daha sonra da Katalan destekli yaptığı iki harekât da başarısız olmuştur. Beylik doğudan Moğol baskısından kaçan Türkmenlerin de iltica etmesi ile önemli bir güce ulaşmıştır. Yaptığı harekâtlarda başarısız olan Bizans Türklerle anlaşma yoluna gideçektir. 1328 de Pegai’ye (Biga) gelen Bizans imparatoru III Andranikos  Karasi Beyi Demir Bey ile bir saldırmazlık antlaşması imzalamıştır. Bunun imzalanış sebebi olarak da Osmanlı devletinin Bizans üzerindeki faaliyetleri etkili olmuştur ki Bizans Osmanlıya karşı ittifak teklifinde de bulunmuştur. Karasioğulları denizlerde yürütmüş olduğu faaliyetler hem de Bizans’ın elinde bulunan Rumeli topraklarına yaptığı akınlar sonucu  çıkarları tehlikeye düşen devletler harekete geçeceklerdir. Venedik, Rodos Şovalyeleri ve Bizans imparatorluğundan oluşan devletler 1327 de harekete geçmiş 1332 de haçlı seferini şekillendirmiş ve 1334 Eylülünde Karasi beyi Yahşi Bey komutasındaki Türk donanmasına Edremit Körfezinde saldırmışlardır. Yapılan savaş sonrası Türkler ağır bir yenilgi aldılar ve bu olay Türk denizciliğinin biraz duraklamasına neden oldu.

Bu yenilgi bir son olmamış daha ihtişamlı ve organize bir şekilde Yahşi Bey Rumeli’ndeki akınlarına devam etmiştir. Bu akınları durdurmak için Bizans bölgeye  Kantakuzenos komutasında bir ordu sevk etti ve üç gün ara ile yapılan iki savaşı da kaybeden Yahşi bey barış istemek zorunda kaldı ve yapılan antlaşmada bir daha Bizans topraklarına saldırmama sözü verdi. Yahşi Beyin ölümünden sonra başa gecen Demirhan Beyin yönetimdeki tavrı birçok devlet adamının kardeşi Dursun Bey etrafına toplanmasına sebep olmuş sorunu çözmek için Orhan Beye müracaat edilmiş hatta Orhan Beye yardımı karşılığı Bergama, Edremit ve Balıkesir’i teklif etmiştir. Orhan Bey iki kardeşin barışması ve anlaşması için Hacı İlyas Bey ile birlikte Dursun Beyi Bergama kalesine gönderir. Kale önlerine gelindiğinde kaleden atılan ok sonucu Dursun Bey ölür. Bunu haber alan Orhan Bey ise beyliği tümüyle kendine bağlayacaktır.

     Omsalı devleti Karasioğulları beyliğinin alınması ile hem Rumeli’ne geçişte hem de denizcilik alanında tecrübeli kişilerin himaye edilmesi ile büyük bir avantaj elde etmiştir. Anadolu Türk siyasi birliğini sağlamak adına atılan bu adımla Osmanlı küçük çaplı bir donanma sahibi de olmuştur. Kara üzerinde güçlü olan Osmanlı denizcilik alanında da faaliyetlerine başlayacaktır. Tabi ki Gaza ve Cihat anlayışında Bizans üzerine yaptığı seferler diğer Anadolu beylikleri tarafından da takdir ile karşılanırken Karasioğulları beyliğinin alınması Anadolu beyliklerini tedirgin edecek ve Osmanlıya karşı bir tavır içerisine girmelerine neden olacaktır. Osmanlı devleti çok geçmeden küffar üzerine yapılacak seferlerin selameti için Anadolu’da Türk Siyasi birliğinin sağlanması hususunda harekete geçerek Anadolu’daki Türkleri bir sancak altına toplamaya başladığı Karasioğulları beyliği ile devam edecektir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar