Yüzde 50 daralma var

Yüzde 50 daralma var

Hurdacılık sektörünün inşaat sektörü ve sanayi sektörü ile paralel bir iş kolu olduğunu kaydeden Samsun Hurda Oto Levazımatı Alıcı ve Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Nazmi Kaçak, "Bu sektörlerdeki yüzde 50 oranındaki daralma direk hurdacıları da aynı oranda etkiledi" dedi.

27 Ağustos 2019 - 10:43

Ülkede yaşanan ekonomik krizin inşaat sektörüne büyük sekte vurduğunu belirten Samsun Hurda Oto Levazımatı Alıcı ve Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Nazmi Kaçak, "Sanayi ve inşaat sektörü yüzde 50 oranında bir daralma yaşıyor ve bu yüzden atık hurda çıkmıyor. İnşaat sektörü ve sanayideki yüzde 50 oranındaki daralma bu sektörlerle paralel çalışan hurdacılar esnafını da aynı oranda etkilemiş durumda. Konut faiz oranları 0,99 oranında düşürülmesi piyasaları yüzde 10 oranında kıpırdanma yaşanmasına neden oldu. Fakat daralma yüzde 50 seviyesinde iken yüzde 10 kımıldama sektörlere hareketlilik kazandırmadı" dedi.

 

PİYASALAR CANLANMALI

Birçok mimarın proje ofisini kapatmış zorunda kaldığının altını çizen Kaçak, "Çok sayıda İnşaat mühendisi, mimar boşta. Müteahhitler yeni inşaata başlayamamakta. Başladıkları işi bitirebilme derdindeler. Faizler düşmesi piyasaları canlandırdığı iddialarını kapanan proje ofisleri ve yeni temel atılan inşaat sayısındaki düşüş gerçek olmadığının göstergesi. Hurdacılar sitesi iki yıl öncesinde canlılık oranı çok yüksek ve sitede doluluk oranı yüzde yüz oranındayken, bugün esnaf kirasını ödemekte yaşadığı zorluk nedeniyle işyerlerini kapatmaya başladı. İnşaat sektörü canlanmadan piyasaların canlanması beklenememeli" şeklinde konuştu.

samsunetikhaber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İphone 9 Tanıtım tarihi sızdırıldı
İphone 9 Tanıtım tarihi sızdırıldı
Muhsin şoku!
Muhsin şoku!