• Reklam
ADETA TALAN ETMİŞLER!

ADETA TALAN ETMİŞLER!

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kapatılan Canik Başarı Üniversitesi’nin amfi ve sınıflarındaki tüm malzemelerinin, üniversitenin devrinin ardından adeta talan edercesine sökülerek OMÜ’ye taşıtıldığı ortaya çıktı. Üniversitenin Samsun Üniversitesi’ne devrinden sonra ise yeni rektör, tadilat için hummalı bir çalışma içine girmek zorunda kaldı

22 Mart 2019 - 09:36

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında OHAL kararnamesiyle FETÖ ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle kapatılan, ardından da yerleşkesi ve tüm binaları OMÜ'ye devredilen Canik Başarı Üniversitesi, kuruluş kanunun kabul edilmesinin ardından Samsun Üniversitesi'ne devredilmişti. Prof. Dr. Mahmut Aydın'ın basın toplantısı sonrasında yerleşkeyi ve binaları gezme fırsatını bulan basın mensupları, gördükleri karşısında şaşkına uğradı. 

KÜTÜPHANEDEKİ KİTAPLARI BİLE GÖTÜRMÜŞLER

Basın toplantısı sonrasında üniversite yerleşkesini gezen basın mensupları, fakültelerin derslik ve amfilerindeki masa ve sandalyelerin yanı sıra, projektör ve birçok elektronik malzemenin sökülerek OMÜ Üniversitesi'ne götürüldüğünü yerinde gördü. Hatta üniversitenin kütüphanesindeki kitapların bile OMÜ'ye taşındığı belirtilirken, Sinema Salonu'nda bulunan sandalyelerin yanı sıra, projektör ve ses kayıt cihazlarının dahi söküldüğü görüldü. 

AYDIN: SORUMLULUK OMÜ’YE AİTTİ

Samsun Üniversitesi Rektörü Mahmut Aydın, adeta talana dönüşen bu durumla ilgili sert bir açıklama yapmaktan kaçındı. Canik Başarı'nın 15 Temmuz'dan sonra OMÜ'ye devredildiğini, ardından da Samsun Üniversitesi'ne geçtiğini belirten Aydın, "Bizim devralmamıza kadar sorumluluk, OMÜ'ye ait. O yüzden onların burada ne yaptığıyla ilgili bizim bir şey ifade etme şansımız yok. Evet, birtakım taşınırlar, OMÜ tarafından alındı. Bazı sınıflarımızdaki malzemeler de bu şekilde alınmış. Biz üniversite senato salonunu ve rektörlük makamını da yeniden yaptık. Şu anda da halen binaların bakımı yapılıyor. Ancak şunu söylemeliyim ki; birtakım arkadaşlarımızın yardımlarıyla bunları yapıyoruz. Devletin verdiği bütçeden herhangi bir para harcamadık" dedi.

Kaynak: Gülsüm ATİK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MİNİK SAVAŞÇILAR
MİNİK SAVAŞÇILAR
Gözler Gaziantep’te
Gözler Gaziantep’te