Doç. Dr. Aliye Özenoğlu, çocukların beyin fonksiyonlarını en iyi şekilde kullanabilmeleri için sabah kahvaltısının önemli olduğunu ifade etti. Günümüzde çocukların teknolojik cihazlarla geçirdikleri zamanın uyku düzenini etkilediğini belirten Aliye Özenoğlu, geç saatlere kadar uyanık kalan çocukların düzensiz beslenme alışkanlıklarına yönelme eğiliminde olduğunu söyledi. Bu durumun, çocukların sabahları tok bir şekilde uyanmalarını engellediğini ve biyolojik dengede bozulmalara neden olduğunu belirtti.
SAĞLIKLI KAHVALTININ ROLÜ
Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Özenoğlu, kahvaltıda tüketilen besinlerin düzenli kahvaltı kadar önemli olduğunu vurguladı. Sağlıklı gıdaların bağırsaklardaki iyi bakterileri artırarak bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve beyin fonksiyonlarını olumlu yönde etkilediğini belirtti. Özellikle şekerli, işlenmiş ve doymuş yağ içeren yiyeceklerin bağırsak sağlığını olumsuz etkileyebileceğini ifade etti. Kahvaltıda protein kaynaklarına ek olarak tam tahıllı ekmek, mevsim yeşillikleri ve taze sıkılmış meyve suyu veya süt önerdi.
OKULDA TÜKETİLECEK BESİN HAZIRLIĞI
Ailelere, çocukların evdeki kahvaltı alışkanlıklarına dikkat etmeleri ve beslenme çantalarını buna göre hazırlamaları konusunda önerilerde bulunan Doç. Dr. Aliye Özenoğlu, ev yapımı sağlıklı alternatiflerin tercih edilmesi gerektiğini belirtti. Bu alternatifler arasında ev yapımı tam tahıllı sandviçler, az şeker içeren kurabiye veya kek gibi ürünleri önerdi ve mevsim meyvelerinin tüketimini teşvik etti. Ayrıca, okul yönetimlerinin çocukların sevdiği yiyecekleri menülerinden çıkarmaması gerektiğini vurguladı.
BESİN MADDELERİNİN ÖNEMİ
Özenoğlu, çocukların büyüme dönemlerinde alması gereken enerji ve besin maddelerinin yetersiz olması durumunda gelişiminin yavaşlayabileceğini ve ergenlik döneminde büyüme hızının arttığını belirtti. Yetersiz beslenmenin boy kısalmasına, zihinsel performansın azalmasına ve dikkat eksikliği gibi sorunlara yol açabileceğini ifade etti. Beslenmenin sadece fizyolojik değil, aynı zamanda ruh halini, zihinsel fonksiyonları ve sosyal ilişkileri de etkileyen temel bir ihtiyaç olduğunu vurguladı.
İŞTAHSIZLIKLA BAŞA ÇIKMA VE UZMAN YARDIMI
İştahsızlık sorunu yaşayan çocuklarda, öncelikle iştahını baskılayan bir sağlık sorununun olup olmadığını kontrol ettirmenin önemine dikkat çeken Doç. Dr. Aliye Özenoğlu, ailelere çocukların duygusal durumlarını göz önünde bulundurarak beslenme alışkanlıklarını düzenlemelerini önerdi. Ayrıca, çocukların yeme alışkanlıklarını düzeltmek için uzman yardımı almanın önemine vurgu yaptı. Son olarak, çocukların yemek yerken teknolojik cihazlarla vakit geçirmemesi gerektiğini ve yemeğe odaklanmalarının önemli olduğunu belirtti.
Kübra ÖKSÜZ
SAMSUN HABER
Yayınlanma: 21 Şubat 2024 - 11:10
Aliye Özenoğlu: Çocuklarda kahvaltı düzeni hayati önem taşıyor
Çocuklarda öğün düzeninin beden ve zihin sağlığı açısından kritik olduğunu belirten Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aliye Özenoğlu, özellikle sabah kahvaltısının önemine vurgu yaptı
SAMSUN HABER
21 Şubat 2024 - 11:10
İlginizi Çekebilir