Altından rekor üstüne rekor
Reklam
  • Reklam

Altından rekor üstüne rekor

Rekor üzerine rekor kıran altın fiyatlarıyla ilgili konuşan Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, düğün sezonunda altın takmanın artık hayal bile edilemez duruma geldiğini söyledi

23 Temmuz 2020 - 10:07

Altın fiyatları her gün rekor tazeliyor. Gram altın önceki gün 405.52 TL ile rekor kırmış ve günü 404.19 TL’den tamamlamıştı. Fiyatlardaki artış ivmesi dün de hız kesmeden devam etti. Gram altın 409.95 TL’ye kadar yükselerek rekor tazeledikten sonra 408 TL seviyesine geriledi. Ons altın fiyatları da 2011 yılından bu yana ulaştığı en yüksek seviyede bulunuyor. Önceki gün 1.843 dolara kadar çıktıktan sonra günü 1.841 dolardan kapatan ons altın, dün 1.866 dolara kadar yükseldi. Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, rekor üstüne rekor kıran altın fiyatlarındaki yükselişi Gazete Gerçek’e değerlendirdi. Başkan Özman, yükselişin tahminlerinin üzerinde olduğunu söyledi. Altının yatırımcıyı hiçbir zaman üzmediğini kaydeden Başkan Özman, altın almayı düşünenlerin her fiyattan alım yapabileceklerini söyledi. Düğün sezonuna dikkati çeken Başkan Özman, altın takmanın artık hayal bile edilemez duruma geldiğini, yalnızca kan bağı olan insanların düğünlerde altın takabildiklerini vurguladı. Kuyumcuların zor durumda olduğuna da dikkati çeken Başkan Özman, dükkanlarda vakit geçirdiklerini söyledi.

BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE ARTIŞ OLDU

Altın fiyatlarının tahminleri yönünde yükselmeye devam ettiğini söyleyen Başkan Salih Özman, “Pandemi sürecinin uzaması, dünyada ikinci bir salgın dalgasının geleceğinin beklentisi, salgın sürecinde ekonomik faaliyetlerin durma noktasına gelmesi ve de ekonomik faaliyetlerin büyük emeklerle devam ettirilmesi altına yatırımın artmasında etken oldu. Tüm dünyada merkez bankalarının vatandaşlarını korumak için maddi yardımlar yapması bir para bolluğu meydana getirdi. Hazine bonosu ve tahviller çok fazla itibar görmezken hem dünya merkez bankaları hem yatırımcılar ve hem de sade vatandaşlar kendilerini koruyabilmek adına altına yöneldiler. 2020 yılı içerisinde artış bekliyorduk, ancak bunun kademeli bir artış olacağı beklentisindeydik. Altın onsunun 1700-1800 dolar ve üzerine yükseleceğini söylüyorduk şu anda beklentilerimizin de üzerine çıkmış durumda. Şu anda altın 1860 dolar civarına geldi. Pandemiden dolayı ticaretin gevşemesi ve yavaşlaması ile 1900’lü rakamların yılsonuna kadar görebileceğiz. Yeni yılın başında ise bu rakamlar 2000 dolarları bulacaktır” diye konuştu.

‘HER FİYATTAN ALTIN ALINABİLİR’

Altın fiyatlarının yükselişinin kovid-19 salgınına ve dünyadaki ekonomik faaliyetlerin artışına bağlı olduğunu vurgulayan Başkan Özman, “Daralan emisyon hacmi ile faizlerin bir miktar yukarı çıkması, ellerinde menkul değerler tutanların bunları ellerinden çıkartması altın fiyatlarında bir miktar gerileme getirebilir. Bunu sürekli söylüyorum, acil nakde ihtiyacı olmayan ve uzun vadeli yatırım düşünen vatandaşlarımız her fiyattan altın alabilirler. Tereddüt etmeden altın alabilirler. Çünkü altın yatırımcısını hiçbir sene üzemedi. Bu yalnızca Türkiye’de değil, dünyanın her ülkesinde böyle. Altın, ülkelerin enflasyon rakamlarından daha yüksek getirisiyle yatırımcıya her zaman kazandırmıştır. Küçük düşüşler geri çekilme olacaktır mutlaka ama bunlar kısa süreli yaşanacaktır. Yani düşüşler geçici, yükselmeler kalıcı oluyor” şeklinde konuştu.

‘ALTIN TAKMAK HAYAL BİLE DEĞİL’

Düğün sezonu ile ilgili konuşan Başkan Salih Özman, “Bu yükselen fiyatlarla vatandaşın altına ulaşması altına son derece zor. Bir gram altın 400 liranın üzerine çıkmış durumda. Hele de pandemi döneminde gelir kaybına uğrayan Türk vatandaşının altın ve takı alması daha da zorlaştı. Vatandaşların altını bırakın kendine almasını, düğün için almaları hayal edilebilmekten çıktı. Toplumuzda birçok insan asgari ücretle çalışmakta ve bu insanların altına ulaşması artık çok zor. Altın artık, düğünlerde özellikle sadece yakın akraba ve kardeşler gibi kan bağı olan insanların alıp takabileceği bir hediye haline geldi” ifadelerini kullandı.

‘KUYUMCULARDA BIÇAK KEMİĞE DAYANDI’

Kuyumcu sektörünün son durumu hakkında da bilgi veren Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, “Korona virüsü pandemisi nedeniyle tüm sektörlerde olduğu gibi biz kuyumcular da kepenk kapattık. Normalleşme sürecine gelindiğinde kepenklerimizi açtık, faaliyetlerimize başladık ancak pandemi işlerimizi ciddi anlamda düşürdü. Kuyumcular, şu anda düğün sezonu olmasına rağmen gerekli iş hacmini yakalayamadı. Hiçbir kuyumcu olması gereken iş hacmine ulaşamadı. Samsun’daki kuyumcular çarşımız bomboş durumda. Dükkanlarda vakit geçirir durumdayız. Kısacası işimiz çok zor. Bıçak kemiğe dayandı” dedi.

 

Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sınava girecek öğrencilere ulaşım ücretsiz
Sınava girecek öğrencilere ulaşım ücretsiz
EGE TÜRKİYE ŞAMPİYONU
EGE TÜRKİYE ŞAMPİYONU