Samsun Haber - Baba Mehmet Karanfil, 1971'de Bafra'da çırak olarak başladığı yorgancılık mesleğinde ustalık belgesini alarak 1973-1975 yıllarında Samsun'da usta olarak devam etti. Mesleğin günümüze kadar gelmiş olmasına rağmen, günümüzde eleman bulma konusunda sıkıntı yaşandığını belirtiyor.
ÇIRAK YETİŞTİREMİYORUZ
Karanfil, geçmişte çırak sıkıntısı yaşamadıklarını hatta telefonla çırak gönderenlerin olduğunu ancak şimdi bu durumun tarihe karıştığını ifade ediyor. Artık yeni neslin bu tür geleneksel mesleklerde ilgi göstermediğini, dolayısıyla çırak bulma konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirtiyor.
EL EMEĞİ GÖZ NURU
Mehmet Karanfil'in oğlu Ahmet Karanfil ise, mesleklerini teknoloji ve hazır ürünlere rağmen sürdürmeye çalıştıklarını vurguluyor. Halk eğitimi merkezlerinde açılan kurslarla el emeği göz nuru nakış gibi işlenen yorgancılık mesleğinin geleceğini koruma adına çaba sarf ettiklerini ifade ediyor.
GELECEĞİ NE OLACAK?
Ahmet Karanfil, artık yorulan babasının yanında ona yardımcı olmaya çalıştığını ancak genç kuşakların bu mesleğe ilgi göstermediğini söylüyor. Yorgancılık mesleğinin devamının sağlanması için kurslar açılabilir ve bu geleneksel el sanatının ölmemesi için çaba gösterilebilir.
ZOR GÜNLERDEN GEÇİYOR
Mehmet Karanfil, artık çok yorulduğunu belirterek, oğlunu yalnız bırakmamak adına iş yoğunluğunda yardımcı olduğunu dile getiriyor. Ancak, çırak ve kalfa yetişmediğinden dolayı gelecekte mesleğin devamının zor göründüğünü ifade ederek, "Bizden sonra gelen kuşak yok, son kuşaklar olarak el emeği göz nuru nakış gibi işlenen yorgancılık mesleği de ölecek gibi görünüyor" diyor.
Ebubekir YILMAZ
Ebubekir YILMAZ