Bafra Ovası’nda tütün kırımına başlandı
Reklam

Bafra Ovası’nda tütün kırımına başlandı

Samsun'un Bafra Ovası’nda 28 bin dekar alanda dikilen tütünün kırımına ve dizilimine üreticiler tarafından başlandı.

15 Temmuz 2020 - 10:12

Samsun’un Bafra Ovası’nda tütün hasadı ve dizilimine start verildi. Devlet desteklerinin yetersiz olduğunu söyleyen çiftçiler, emeğinin karşılığını alamadıklarını kaydetti.

‘DEVLET DESTEĞİ YETERSİZ’

Bafra ilçesi Gökçeağaç Mahallesi’nde yaklaşık 15 dönüm tütün ekimi yapan üretici 53 yaşındaki Mustafa Kocabaş, Şubat ayında tütün fidesinin örtü altı ekiminden sonra Mayıs ayının sonları ile Haziran ayının ilk haftasında toprakla bulaşan tütün fidelerinin kırımına ve dizilimine başlamış. Devletimizin Üreticilere yapmış olduğu destekler yeterli değil. Halen mazot, gübre, ilaç fide ve işci girdileri konusunda devlet büyüklerimizden üreticiler olarak bir çözüm bulmalarını istiyor. Çünkü bu girdiler bizleri oldukça zorluyor. Tarlada vermiş olduğumuz Emeğin karşılığı bu girdilerle buhar olup gidiyor. Girdilerin masrafları fazla, işçiyle bu işi yaptığında sana para bırakmıyor. Yani emeğinin karşılığını alamayınca her şeyden soğuyorsun” diye konuştu.

‘18 LİRAYA KADAR DÜŞECEK’

Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner ise "Geçen yıl 2 bin 300 aile 30 bin dekar alana diktiği tütünü bu yıl bin 800 aile ile 28 bin dekar alana dikildi. Tütün Devlet tarafından tarım ürünü olmadığı için çok bir destek alamıyor alamadığı içinde tütün üreticileri özel sektörlerin eline bırakıldı. Tütün diken ailelerin her yıl yüzde 15 kayıp verildiklerini belirterek, ileriki yıllarda tütün dikecek aile ve üretici kalmayacak. Bu yıl ve geçtiğimiz yıl 25 liradan açıklanan tütünler 18 liradan satıldı. Bu yılda 25 liradan alınmasına kesin gözüyle bakılmasına rağmen yine 18 liraya kadar düşeceğe benziyor” şeklinde konuştu.

 

Ebubekir YILMAZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NCAA’den pivot geldi
NCAA’den pivot geldi
Ucuz atlatıldı
Ucuz atlatıldı