Samsun'un Salıpazarı ilçesi Belediye Başkanı Refaettin Karaca, göreve geldiğinden bu yana ilk kişisel eleştiriyi kızı Tuğba Nur Karaca'dan aldı. Sokak hayvanları ile ilgili görüşlerini belirten Tuğ Nur Karaca, "Bir önceki yönetime anlatamadık bari size anlatalım" diyerek çözüm önerilerini sıraladı ve "Sokaktan köpek toplamak hiçbir zaman çözüm olmadı" dedi.
SAHİPSİZ HAYVANLAR İÇİN
Belediye Meclisi'nin haziran ayı toplantısını takip eden Belediye Başkanı Refaattin Karaca’nın kızı Tuğba Nur Karaca, babasını eleştirdi. Salıpazarı’nda sahipsiz hayvan sayısının kontrol edilmesi için mücadelesi ile tanınan Tuğba Nur Karaca, yayının altına yaptığı yorumda, “Sahipsiz hayvan sayısının kontrol altına alınması için ivedi şekilde harekete geçmeniz gerekiyor. Bir önceki yönetime anlatamadık size anlatalım. Malum üçüncü meclis toplantınızdı ve yine gündeme alınmadı” ifadesiyle sitemlerini iletti.
DAHA FAZLA NAKİL ARACI
Tuğba Nur Karaca ayrıca konuyla ilgili şu görüşleri ve önerileri sıraladı: “Nakil aracını daha fazla beklemeden tedarik etmeniz gerekiyor. Kiralama usulü de olsa. Çalışmayan bir araç devraldınız haklısınız. Ancak kaybedecek zaman yok. Özellikle kırsaldan başlamak üzere hızlı bir şekilde kısırlaştırmaya başlamanız gerekiyor.
İLÇE TARIMI ÇALIŞTIRIN!
Lütfen ne iş yaptığını bir türlü bilemediğimiz ilçe tarımı çalıştırın. Vatandaş köylerden köpek terk ediyor ve ilçe tarım uyuyor. Bugün hayvanı çipletmemenin cezası 5772 TL, terk etmenin cezası ise 9623 TL. Başıboş kurumların ve sorumsuz vatandaşların yaratmış olduğu problemlere toplum olarak katlanmak zorunda değiliz. Bir zahmet hayvanını çipletmemekte ısrar edene ve terk edene kanunda belirtilen yaptırımları uygulasınlar.
KANGAL İLE ANAOKULU ÖNÜNE GİDİLMEZ
Bunun için muhtarlarla bir çalışma yapılıp özellikle kırsaldaki üretim durdurulabilir. Vatandaş çipleme ve kısırlaştırmanın önemi hakkında bilgilendirilmeli ve teşvik edilmeli. Malum salı ve cuma günleri ilçeye kırsaldan atılan hayvanların haddi hesabı yok. Adam kangalı boynunda tasmasıyla anaokulunun önüne atıp gidememeli. Uygulayın cezaları.
EYLEM PLANI YAPIN, SADIK KALIN
Belediye ve ilçe tarım hakkıyla görevini yerine getirdiğinde zaten sokak hayvanı diye bir şey kalmayacak. Bir önceki yönetime anlatamadık evet. Ama sizde artık özellikle araç sıkıntısını çözün. Gerekirse olağan üstü toplanın. Madem vatandaşlar bu kadar mustarip kaymakamlık, belediye başkanlığı, ilçe tarım müdürlüğü, muhtarlar, yerel hayvan koruma görevlileri bir toplantı yapsın ve bir eylem planı oluşturularak plana sadık kalınsın. Sokaktan köpek toplamak hiçbir zaman çözüm olmadı. Köyleri kontrol altına almadığınız sürece popülasyonu kontrol altına alamazsınız."
BAŞKANDAN KIZINA: TEŞEKKÜR EDİYORUM
Belediye Başkanı Refaettin Karaca ise her türlü eleştiriye açık olduklarını söyleyerek, “Hassasiyetlerin farkındayız ve bu sorunu önceliklerimizin arasına aldık. En kısa zamanda söz veriyoruz bu sorunu çözeceğiz. Ayrıca eleştirisinden dolayı da kızıma teşekkür ediyorum” dedi.
habersal
![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/06/6662e045e715d.jpg)
![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/06/6662e050580cf.jpg)
habersal