• Reklam
Başkan Zihni Şahin’den Tarım A.Ş. müjdesi

Başkan Zihni Şahin’den Tarım A.Ş. müjdesi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Türkiye’nin en önemli ovalarına sahip Samsun’da üretici desteklemek ve ihracatı artırmak amacıyla çalışma başlattıklarını duyurdu. Zihni Şahin, Samsun’u tarımda kalkındırmak için Tarım A.Ş. kuracaklarını duyurdu

12 Eylül 2018 - 10:26

Türkiye’nin en önemli ovalarına sahip olan, tarımın merkezi konumunda olan Samsun için önemli bir müjde geldi. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin,  “Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarım A.Ş. İle Yerli ve milli tohum üretimine, genç nüfusun şehirlere göçü sonucu yetişmiş tarım elemanı ihtiyacını karşılamaya katkı yapmak istiyoruz. Ayrıca Büyükşehir belediyesi olarak 19 Mayıs Üniversitesi – Tarım Müdürlükleri ve ilgili kurumlar ile işbirliği içinde olacağız. Çiftçilerimize, topraklarına uygun mahsulü yetiştirmeleri, daha çok verim alabilmeleri ve bunun yanında başta Samsun olmak üzere ülke ihtiyacına yönelik mahsullerin üretilmesi için planlama çalışmalarına da destek vereceğiz” diye konuştu.

‘SAMSUN TÜRKİYE’NİN TARIM MERKEZİDİR’

Zihni Şahin, “Çarşamba, Bafra ve Vezirköprü ovalarımız var. Samsunumuz ovalar şehridir. Samsunumuzun yüzde 18’i ovadır. Bu çok önemli bir potansiyeldir. Türkiye için Samsun olarak tarım merkeziyiz. Bu potansiyelimizi hem daha yüksek kullanmak hem de bekleyen tehlikeleri bertaraf etmek zorundayız. Küresel ısınma büyük bir tehdittir. Buna önlemler almalıyız. Türkiye genelinde tarım toprağı kaybetme oranı yüzde 10 durumundadır. Samsun’da ise bu oran yüzde 18’e yaklaşmıştır. Tarım A.Ş. Bu anlamda da çalışmalar ve büyük katkılar yapacaktır. Tarım A.Ş ile hayvancılık da destelenecektir” şeklinde konuştu.

‘ÜRETİCİ KAZANACAK, İHRACAT ARTACAK’

“Bugün büyükşehir belediyemiz bünyesinde bulunan Kırsal kalkınma Daire başkanlığımız tarım ve hayvancılık konularında çok önemli destekler ve hizmetler vermektedir” diyen Zihni Şahin, şöyle devam etti; “Tarım A.Ş ile bilimsel çalışmalardan, mahsul stratejisine, tohumdan pazarlamaya kadar bir çalışma içinde olacağız.  Üreticilerimizin kazançlarını ikiye çıkartmak, tarım ihracatını artırmak istiyoruz. TARIM A.Ş. kuruluş çalışmalarına başlamış olup, ilk meclis toplantısında hem üretim yapan, hem alım-satım ve stok faaliyetleri yürütüp aynı zamanda tarımsal işçi istihdam edebilecek kapsamda bir şirket yapısı kurulacaktır. Samsunumuz için hem sanayide hem de tarım alanında daha çok yatırım daha çok üretim ve daha çok istihdam için önemli atılımlar yapacağız. Bacasız sanayi olan Turizm ise Samsunumuz için başka bir hedefimizdir. Samsunumuz 2023 de bir başka güzel olacaktır.”

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • VATANDAS
    10 ay önce
    BU ADAM OYU HAKEDİYOR. GERÇEKTEN KUCAKLAYICI MÜLAYİM HERKESİ DİNLEYEN VE İŞSSİZLİĞE ÇÖZÜM ARAYAN YERLİ BİRİSİ. BİZ SENİ SEVDİK ZİHNİ BAŞKAN
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MİNİK SAVAŞÇILAR
MİNİK SAVAŞÇILAR
Gözler Gaziantep’te
Gözler Gaziantep’te