BATTANİYE DEVRİ!

BATTANİYE DEVRİ!

Geçtiğimiz yıla oranla iki katına çıkan elektrik ve doğal gaz faturaları vatandaşları isyan ettirirken Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Samsun Şube Başkanı Sema Onar Yaktı, faturalarını ödemekte güçlük çekenlerin, soğuk odalarda battaniyeye sarılmak zorunda kaldıklarını söyledi

13 Şubat 2020 - 11:06

Geçtiğimiz yıla oranla elektrik, doğal gaz ve suya yapılan zamlar faturaları neredeyse iki katına çıkarttı. Kış soğuklarının etkili olduğu 2020 yılında vatandaşlar, ısınma ihtiyacı için elektrikli soba, klima ve doğalgaza daha fazla yüklendi. Geçtiğimiz yıl ortalama nüfuslu bir aileye gelen 250 TL gelen doğal gaz faturaları, bu yıl 600-700 liraya kadar yükseldi. Yapılan zamların hakkaniyetli olmadığını vurgulayan Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Samsun Şube Başkanı Sema Onar Yaktı, insanların kış aylarında soğuk odalarda battaniyeye sarılmak zorunda kaldıklarını söyledi.

FİYATLAR BİZDE ARTIYOR

Sema Onar Yaktı, “Dünya ülkelerinin doğal gaz fiyatları düşerken maalesef bizim ülkemizde artıyor. Elektriğe bakacak olursak, o da aynı durumda. Bu artış her alanda olduğu gibi insanları yani tüketiciyi vuruyor. İnsanlar yüksek gelen faturaları ödeyemedikleri için mecburen odun veya kömüre yönelme eğilimine gidiyor ancak burada da durumun farksız olduğunu görüyor. İnsanlar soğuk odalarda oturmak, battaniyelere sarılmak ve yaşamlarını sürdürmek zorunda kalıyor. Bu ülkemiz açısından son derece üzücü bir durumdur” dedi.

KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL

Ortam sıcaklığının korunamamasının birçok hastalığı tetiklediğine dikkati çeken Başkan Sema Onar Yaktı, “Emekli ve memura yüzde 5 oranında zam verilirken, diğer yandan giderlere yüzde 50 ila 70 arasındaki oranlarda zamlar geliyor. Ülkemizde insanlar Nisan ayının ortasına kadar doğal gaz yakmaktadır. Bu kabul edilebilir değildir. Bu kesinlikle hatadır. Yöneticilerin, insanların zor durumda kaldıklarını görmeleri ve fiyatlarla ilgili düzenlemelere gitmesi gerekir. Kısacası, faturalarda alınan ücret gerçekten haksızdır, hakkaniyetsizdir” şeklinde konuştu.

 

Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HEDEF 10 BİN KOLİ
HEDEF 10 BİN KOLİ
KORONA VİRÜSTE YENİ BELİRTİLER:Koku ve tat duyusu kaybı
KORONA VİRÜSTE YENİ BELİRTİLER:Koku ve tat duyusu kaybı