DOKU NAKLİ İLE HAYATA TUTUNDU

DOKU NAKLİ İLE HAYATA TUTUNDU

Amasya'nın Suluova ilçesinde 15 yaşındaki Muhammet Baki Ocak'ın yüzünde ve gözünde bulunan yumuşak doku tümörleri operasyonla çıkarılarak, bacağından doku nakledildi

24 Şubat 2020 - 14:00

Tümörlerden kurtulan Suluova Şehit Metehan Atmaca Anadolu Lisesi öğrencisi Ocak'ın en büyük hayali öğretmen olmak. Henüz 10 yaşındayken yüzünde oluşan yumuşak doku tümörleri nedeniyle ameliyat masasına yatan Ocak'ın yüzündeki tümörler yapılan operasyonla temizlendi. Ameliyattan 5 yıl sonra yüzünde ve gözünde tekrar yumuşak doku tümörleri oluşan Ocak, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde tekrar ameliyat oldu. Tümörler ve gözü 8 saatlik bir operasyonla çıkarılan Ocak'ın yüzüne bacağından alınan doku nakledildi. Doktorlar ve ailesinin desteğiyle moral bulan Ocak, kaybettiği gözünün yerine protez göz takılmasını ve yapılan estetik ameliyatların olumlu sonuçlarını göreceği günleri bekliyor. Günlerini evde kitap okuyarak ve ders çalışarak geçiren Ocak, ailesinin ve öğretmenlerinin desteğiyle okula ve sosyal hayata uyum sağlamaya çalışıyor. Ocak, yüzünün yarısını kaybettiğini görünce psikolojisinin bozulduğunu ancak hayata tutunmak zorunda olduğunu söyledi. İkinci kez yüzünde tümörler oluştuktan sonra ameliyat olmak istemediğini ancak annesi, babası ve okul müdürünün desteğiyle ameliyata karar verdiğini anlatan Ocak, "Ailem ve öğretmenlerim yanımda olunca içim rahatladı ve bana bir güven geldi, ameliyat oldum. Şimdi hayata yeniden tutundum, okuluma devam edeceğim" dedi.

EN BÜYÜK HAYALİ ÖĞRETMEN OLMAK

Hayallerinden de bahseden Ocak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Allah izin verirse derslerimde başarılı olacağım. İstediğim üniversiteye gideceğim ve öğretmen olacağım. En büyük hayalim tarih öğretmeni olmak. Ameliyattan sonra umudumu hiç kaybetmedim, kendime daha çok güvenmeye başladım. Ailem, öğretmenlerim ve arkadaşlarım sayesinde daha çok umutlanmaya başladım ve hayata bağlandım. Benim durumumda olan arkadaşlar hayata küsmesinler çünkü hayata küsünce hayat zor oluyor, kendini zor hissediyorsun ama yanında birileri olursa hayata bağlanmaya çalışıyorsun."

 

AA

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Eczanelere korona düzenlemesi
Eczanelere korona düzenlemesi
7 FUTBOLCUNUN SÖZLEŞMESİ BİTİYOR
7 FUTBOLCUNUN SÖZLEŞMESİ BİTİYOR