Düzenleme beklentileri karşılamıyor
Reklam
  • Reklam

Düzenleme beklentileri karşılamıyor

Samsun SMMMO Başkanı Dilaver Öğütçü, meclis gündemine gelen borç yapılandırma kanun teklifinin beklentileri karşılamaktan uzak olduğunu, tüm borçların 1 yıl ödemesiz ertelenmesi gerektiğini söyledi

29 Ekim 2020 - 09:29

Samsun Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Dilaver Öğütçü, iş dünyasının beklediği ve meclis gündemine gelen borç yapılandırmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Öğütçü, "Uzun zamandır meclis gündemine gelecek mi gelmeyecek mi diye beklenen borç yapılandırması nihayet meclis gündemine girdi. Kamuya olan borçların yapılandırılmasının bir takım sıkıntılar yarattığı bir gerçektir. Ancak yapılandırmaya bu kadar ihtiyaç olduğu bir dönem yaşanmadı. Dünyayı kasıp kavuran pandemi sürecinde daralan ekonomik hareket vergi mükelleflerinin dolayısıyla işverenlerin ödeme kabiliyetlerini önemli ölçüde kısıtladı. Bu nedenle yapılandırmanın zamanlaması doğru ancak ihtiyaca cevap verme kabiliyeti yetersizdir" dedi.

 BİR YIL ERTELENMELİ

Pandemi sürecinin devam ettiğini ve seyriyle 2020 mart ve nisan aylarındaki duruma dönüş yaşandığını belirten Öğütçü, "Bu süreçte cari ödemelerin yanında mart, nisan ve mayıs aylarına ait ertelenmiş vergi ve SGK primlerinin de ödenmesi gerekmektedir. Cari dönem ödemeleri yapılamazken ertelemelerin eklenmesi reel sektörü ciddi anlamda sıkıntıya sokmaktadır. Bu nedenle beklenti; mart, nisan ve mayıs aylarına ait ertelenmiş vergi ve SGK primlerinin de yapılandırma kapsamına alınması, Ertelenmişler de dahil olmak üzere tüm borçların bir yıl ödemesiz, borcun büyüklüğüne göre de daha uzun vadeler ile yapılandırılmasıdır. Ayrıca daha önceki yapılandırma yasalarında olduğu gibi; Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi ve Katma Değer Vergisi için 2015, 2016, 2017, 2018 ve 2019 yılları için matrah artırımı imkanı getirilmesi; işletmelerde mevcut olduğu halde kayıtlarda yer almayan emtia, makine teçhizat ve demirbaşların kayda alınması; Kayıtlarda yer aldığı halde işletmelerde bulunmayan emtia, kasa mevcudu ve ortaklardan alacakların beyanı ve kayıtlardan çıkarılması düzenlemelerinin de hayata geçirilmesi hem mükellefler hem de kamunun finansman ihtiyacı bakımından gereklidir ve beklenmektedir. Umarım Meclis Genel Kurulu’nda yapılacak görüşmelerde beklenti karşılığını bulur" ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hayal kırıklığı!
Hayal kırıklığı!
1’er maaş ikramiye önerisi
1’er maaş ikramiye önerisi