Edebiyat Nöbeti’nden Latife Tekin dosyası
Reklam

Edebiyat Nöbeti’nden Latife Tekin dosyası

Türkiye’de işlediği dosya konuları ve içeriği ile adından söz ettirmeyi başaran kültür, sanat ve edebiyat dergisi Edebiyat Nöbeti’nin 28’inci sayısı yayımlandı. Derginin bu sayısındaki dosya konusu, 1980 dönemi ve sonrası Türk romanı için oldukça özgün ve önemli bir yazar olan Latife Tekin

09 Haziran 2020 - 09:48

Edebiyat Nöbeti, yayım hayatına istikrarlı bir şekilde devam ediyor. İki aylık süresiz olarak yayımlanan derginin mayıs-haziran 2020 sayısı okurlarıyla buluştu. Türkiye’nin önemli edebiyat dergilerinden biri olan Edebiyat Nöbeti’nin 28’inci sayısının dosya konusu; farklı üslubu ve yaklaşımıyla 80 sonrası edebiyatın önde gelen isimlerinden biri olan romanları İngilizce'den Farsça'ya pek çok dile çevrilen Latife Tekin oldu.

DERGİYE KATKI VERDİLER

Derginin bu sayısının dosyasına, Semrin Şahin, Gamze Haklı Geray, Gönül Ocak, Meryem Gülbudak ve Meltem Dağcı katkı sağladı. Dergide Ahmet Günbaş, Hüseyin Peker, Cenk Kolçak, Bircan Çelik, Nazım Mutlu, Osman Bozkurt, Osman Akyol, Şerif Tezgörenler, Özenç Esen, Volkan Konya, Mehmet Mevlüt Bulanık, Deniz Dağdelen Düzgün, M.Güner Demiray, Ersin Kurt, Onur Belli,  Kezban Güçlü, Sertaç Çıralı, Neşet Karaçaltı, Esen Taşkın, Yusuf Çağlar, Ahmet Özdemir, Şenol Gürel, Nuray Dündar Şeyhoğlu, Mustafa Suphi, Umut Kaygusuz, Özlem Gavcar, Mojtaba Nahani, Hakan Çamurcu, Bünyamin Durali, Fatoş Asya Akbay, Canan Tümen, Beste Bekir ve Marin Ilie çeviri şiirleriyle yer aldı. Öyküleriyle ise Senem Gezeroğlu, Hasan Kıyafet, Akın Ersöz, Demet Özdemir, Üzeyir Karahasanoğlu, Hasan Gürsel, Fevziye Şimdi, Ayten Kaya Görgün, Özgür Yılmaz, Erhan Tığlı, Atilla Murat, Emre Ocaklı, Barış Hakan Karayavuzoğlu dergiye renk kattı.

YAZI VE RÖPORTAJLAR

Leyla Tün’ün kapak çalışmasını yaptığı dergide Cengiz Şenol ve Doç. Dr Faruk Güçlü inceleme yazısıyla, Sabri Kuşkonmaz, Güngör Gencay, Celal Karaca ve Hasan Akarsu değerlendirme yazılarıyla,  Duran Güldemir, Nuran Aladağ, Korkut Akın, Nuri Aksakal ve Simge Keküllüoğlu yazılarıyla, Kadir İncesu Sunay Girgin ile yaptığı röportajıyla yer aldı. Derginin bu sayısında Naci Girginsoy (Manastır/Kesire, 1924 / İzmit, 26 Haziran 1982) unutulmadı. Girginsoy, ölümünün 38’inci yılında anıldı.

 

Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tarlaları kadınlar orakla biçiyor
Tarlaları kadınlar orakla biçiyor
555 kilometrelik yolu tamamladık
555 kilometrelik yolu tamamladık