Ekmeğe zorunlu zam

Ekmeğe zorunlu zam

Döviz kurlarında yaşanan artışlar, Samsun’da ekmeği ikinci defa vurdu. 23 Kasım 2021’de gramaj zammı yapılan ekmek, gelen yeni zamla bugünden itibaren kentte 200 gramı 2,5 liradan satılamaya başlanacak

21 Ocak 2022 - 10:57

 

Döviz kurlarında yaşanan ani artışların, olumsuz etkileri ana gıda maddelerini vurmaya devam ediyor. Samsun’da da pek çok sektörü etkileyen kur artışı, ekmek son 3 ay içerisinde iki yeni zamla vurdu. Ekmekle ilgili yeni bir zam kararı alındı. 

BUGÜN DUYURULACAK

Edinilen bilgilere göre; Samsun’da 200 gramı 2 liradan satılan ekmek, bugünden itibaren 200 gramı 2,5 liradan satışa sunulmaya başlanacak. Karar, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne bağlı (SESOB) Fırıncılar Odası’nın bugün yapacağı toplantı sonrası kamuoyuna duyurulacak.

FIRINCI ‘DAYANAMIYORUZ’ DİYOR

Enerji, doğal gaz ve akaryakıtta yaşanan zam yağmurunun kendilerini de vurduğunu ifade eden Samsun’daki fırıncılar, “Elimizden gelen bir şey yok artık. Bu zamları biz yapmıyoruz. Artık dayanamıyoruz. Yarın ne olacağı belli değil. Ürettiğimiz üründen zarar eder hale geldik” diye konuştu.

İSTEMEYEREK ZAM YAPMAK ZORUNDAYIZ

Öte yandan söz konusu zam iddiasıyla ilgili Gazete Gerçek’e konuşan SESOB Başkanı Hacı Eyüp Güler, “Son dönemde un fiyatlarına gelen büyük zamlar ve diğer alanlarda yaşanan fiyat artışları, fırıncılarımızı ciddi anlamda etkilemiştir. Geçtiğimiz kasım ayında aldığımız zam kararı, yerinde bir karardı ancak artışı devam eden fiyatlar, bu zammı kaçınılmaz hale getirdi. Fırıncı, artık ürettiği üründen kar değil, zarar ediyor. İstemeyerek zam yapmak, durumunda kalıyoruz. Bu esnafımız açısından zor bir adım. Ancak zam yapmamak elimizde değil. Samsun halkı, fırıncının zararda olduğunu bilmedi. Söz konusu zam, keyfi değildir, zorundu bir zamdır” diye konuştu. Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
‘Tam kadro Bolu’ya gitmek istiyoruz’
‘Tam kadro Bolu’ya gitmek istiyoruz’
ÇİLEK POHJANPOLO MI?
ÇİLEK POHJANPOLO MI?