Samsun Sinop Veteriner Hekimler Odası Başkanı Elif Köse Avan, Hayvanları Koruma Kanunu'na ilişkin hazırlanan yeni yasa tasarısına sert tepki gösterdi. Tasarının TBMM'ye sunulacak olması üzerine bir basın açıklaması yapan Köse Avan, "Meslek yeminimize bağlı kalacağız, yaşatacağız" dedi.
![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/6650985b33326.jpg)
GÖRÜŞLERİMİZ ALINMADI
Samsun-Sinop Veteriner Hekimler Odası Başkanı Elif Köse Avan, hazırlanan yasa tasarısının Türk Veteriner Hekimleri Birliği veya meslek odalarının görüşü alınmadan hazırlandığını belirtti. Avan, "Basındaki haberlerden öğrendiğimiz kadarıyla, bu taslak sahadan ve bilimsellikten uzak, uygulanması mümkün olmayan ve toplum vicdanını rahatsız eden değişiklikler içeriyor" dedi.![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/6650986ca5eee.jpg)
5199 SAYILI KANUN YETERSİZ KALDI
Köse Avan, 2004 yılında yürürlüğe giren 5199 sayılı Hayvan Koruma Kanunu'nun öncesinde sahipsiz hayvanların insanlık dışı yöntemlerle yok edildiğini hatırlatarak, "Kanun sonrası sahipsiz hayvanların tedavisi ve rehabilitasyonu yerel yönetimlerin sorumluluğuna verilmişti. Ancak yerel yönetimler bu sorumluluklarını yerine getirmedi" şeklinde konuştu. 2021 yılındaki revizyonun da sorunu çözmediğini vurgulayan Köse Avan, "Yerel yönetimler yükümlülüklerini yerine getirmediği için sahipsiz hayvan popülasyonu arttı" dedi.
ÖTANAZİYE KARŞIYIZ
Yasa tasarısında gündeme getirilen ötanazi uygulamasına karşı çıkan Avan, "Ötanazi, veteriner hekimler açısından etik, insani ve vicdani değildir. Sağlıklı hayvanların ötanazisi katliamdan başka bir şey değildir" dedi. Köse Avan, ötanazinin maliyet açısından da avantajlı olmadığını belirterek, "Hayvana ötanazi yapılmadan önce uygulanacak prosedürler, kısırlaştırmadan daha maliyetli ve zorludur" ifadelerini kullandı.
ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
Köse Avan, sahipsiz hayvanlar için çözüm önerilerini de paylaştı:
-Büyükşehir belediyelerinde Veteriner Halk Sağlığı Daire Başkanlığı ve diğer belediyelerde Veteriner İşleri Müdürlüğü kurulmalıdır.
-Bu birimlerde nitelikli ve yeterli sayıda personel istihdam edilmelidir.
-Geçici bakımevleri için yeterli kapasitede veteriner hekim ve yardımcı personel bulunmalıdır.
-Kısırlaştırma çalışmalarında veteriner fakülteleri ve serbest veteriner hekimlerden destek alınmalıdır.
-Sahipli hayvanların kontrolsüz üremesi ve denetimsiz ticari satışları önlenmelidir.
-Sahipsiz kedi ve köpeklerin sahiplenilmesi özendirilmelidir. Tugay BAŞSAN
![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/6650985b33326.jpg)
GÖRÜŞLERİMİZ ALINMADI
Samsun-Sinop Veteriner Hekimler Odası Başkanı Elif Köse Avan, hazırlanan yasa tasarısının Türk Veteriner Hekimleri Birliği veya meslek odalarının görüşü alınmadan hazırlandığını belirtti. Avan, "Basındaki haberlerden öğrendiğimiz kadarıyla, bu taslak sahadan ve bilimsellikten uzak, uygulanması mümkün olmayan ve toplum vicdanını rahatsız eden değişiklikler içeriyor" dedi.
![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/6650986ca5eee.jpg)
5199 SAYILI KANUN YETERSİZ KALDI
Köse Avan, 2004 yılında yürürlüğe giren 5199 sayılı Hayvan Koruma Kanunu'nun öncesinde sahipsiz hayvanların insanlık dışı yöntemlerle yok edildiğini hatırlatarak, "Kanun sonrası sahipsiz hayvanların tedavisi ve rehabilitasyonu yerel yönetimlerin sorumluluğuna verilmişti. Ancak yerel yönetimler bu sorumluluklarını yerine getirmedi" şeklinde konuştu. 2021 yılındaki revizyonun da sorunu çözmediğini vurgulayan Köse Avan, "Yerel yönetimler yükümlülüklerini yerine getirmediği için sahipsiz hayvan popülasyonu arttı" dedi.
ÖTANAZİYE KARŞIYIZ
Yasa tasarısında gündeme getirilen ötanazi uygulamasına karşı çıkan Avan, "Ötanazi, veteriner hekimler açısından etik, insani ve vicdani değildir. Sağlıklı hayvanların ötanazisi katliamdan başka bir şey değildir" dedi. Köse Avan, ötanazinin maliyet açısından da avantajlı olmadığını belirterek, "Hayvana ötanazi yapılmadan önce uygulanacak prosedürler, kısırlaştırmadan daha maliyetli ve zorludur" ifadelerini kullandı.
ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
Köse Avan, sahipsiz hayvanlar için çözüm önerilerini de paylaştı:
-Büyükşehir belediyelerinde Veteriner Halk Sağlığı Daire Başkanlığı ve diğer belediyelerde Veteriner İşleri Müdürlüğü kurulmalıdır.
-Bu birimlerde nitelikli ve yeterli sayıda personel istihdam edilmelidir.
-Geçici bakımevleri için yeterli kapasitede veteriner hekim ve yardımcı personel bulunmalıdır.
-Kısırlaştırma çalışmalarında veteriner fakülteleri ve serbest veteriner hekimlerden destek alınmalıdır.
-Sahipli hayvanların kontrolsüz üremesi ve denetimsiz ticari satışları önlenmelidir.
-Sahipsiz kedi ve köpeklerin sahiplenilmesi özendirilmelidir. Tugay BAŞSAN