‘Emekliler devletin sırtına yükü değildir’
Reklam
  • Reklam

‘Emekliler devletin sırtına yükü değildir’

Emekliliğin devletin sırtına bir yük değil, temel bir hak olduğunu belirten Emekli-Sen Samsun Şube Başkanı Tacettin Aydın, “Siyasi iktidar, EYT’lilerin haklı mücadelesini manüple etmeye çalışmaktadır” dedi

20 Kasım 2019 - 11:01

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Emekli Sen Samsun Şube Başkanı Tacettin Aydın, Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) vatandaşların, uzun zamandır hak mücadelesi verdiklerini belirterek, siyasi iktidarın emeklilerin mücadelesini manüple etmeye çalıştığını ifade etti. Aydın, “Yaş bahane edilerek emeklilik hakları ellerinden alınanlar, uzun süredir haklı bir mücadele içerisindeler. EYT’liler ellerinden alınan bir hakkın mücadelesini vermektedirler. Çalışma hayatları devam ederken emeklilik kurallarında yapılan değişiklikle yaş engeli ile karşı karşıya bırakılan emekçiler, gasp edilen emeklilik haklarının peşindedirler. Bugün Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) diye bilinen kitlenin esas tanımı; yaş bahane edilerek emeklilik hakları gasp edilenler olmalıdır. Çalışmaya başladıkları tarihte geçerli olan ve bu şartlara göre kendini çalışma hayatına ve emekliliğe hazırlayan emekçiler 2008 yılında 506 sayılı kanunda yapılan değişiklikle ve 2010 yılında 5510 sayılı kanun ile getirilen düzenlemeler sonucunda gerekli şartları yerine getirmelerine rağmen, yaş engeline takılıp emekli olamamaktadırlar. Uzun zamandır EYT’lilerin verdikleri mücadele gasp edilen halklarını geri kazanma mücadelesidir” diye konuştu.

 

‘YANINDAYIZ VE ONLARLA BİRLİKTEYİZ’

“Siyasi iktidar bu mücadeleyi devletin sırtına yük olmak isteyenlerin mücadelesiymiş gibi göstermeye çalışmakta, EYT’lilerin haklı mücadelesini manüple etmeye çalışmaktadır” diyen Tacettin Aydın, “Emeklilik hakkı ülkenin ekonomik gerçekleri ile ilişkilendirilemez. Emeklilik bir yük değil, haktır. Biz DİSK Emekli Sen olarak EYT'lilerin haklı mücadelesinin yanındayız ve onlarla birlikteyiz. Ayrıca AK Parti iktidarı, kendi döneminde emeklilerin hayat standartlarının yükseldiğinden bahisle, bin TL’nin altında emekli aylığı olmamasını bir başarı hikayesi olarak sunmuştur. Açlık sınırının 2 bin 100, asgari ücretin 2 bin 20, yoksulluk sınırının 6 bin 700 TL olduğu ülkemizde, 1 bin TL’nin altında emekli aylığı olmamasının bir başarı hikayesi olarak sunulmasını emeklilerle alay edilmesi olarak görmekteyiz. DİSK Emekli-Sen olarak hem emekliliğe ulaşmada çalışanların önüne konulan her türlü engelin ortadan kaldırılması, hem de emeklilerin günlük yaşamlarının kolaylaştırılması ve sorunlarının çözümü yolunda mücadeleye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EGE TÜRKİYE ŞAMPİYONU
EGE TÜRKİYE ŞAMPİYONU
DEAŞ operasyonunda Irak uyruklu 5 şüpheli yakalandı
DEAŞ operasyonunda Irak uyruklu 5 şüpheli yakalandı