ESKİ BAŞKAN ŞENOL KUL SORDU?
Reklam
  • Reklam

ESKİ BAŞKAN ŞENOL KUL SORDU?

Terme Belediyesi eski Başkanı Şenol Kul, Çarşamba’nın Eğercili Mahallesi’nde inşa çalışmaları süren biyokütle enerji santralinin Terme ilçesinde yer alan koruma altındaki Amazon Tabiat Parkı’na olan mesafesini sordu

12 Kasım 2019 - 11:14

 

Terme Belediyesi eski Başkanı Şenol Kul, Çarşamba’nın Eğercili Mahallesi’nde kurulum çalışmalarına başlanan ve 2020 yılının ağustos ayında üretime geçmesi planlanan biyokütle enerji santraline ilişkin konuştu. Şenol Kul, santralin Terme ilçesinde yer alan koruma altındaki Amazon Tabiat Parkı’na olan mesafesini sordu.

 

‘SARI ÖKÜZ VERİLİRSE GERİSİ GELECEK’
Santralin yerinin yanlış olduğunu her zaman vurguladığını kaydeden ve bu sözünü yineleyen Şenol Kul, “Terme’de biz santrale karşı mücadele verirken, yedi tane daha santral yapılması için sıraya girilmişti. Bu santral sonrası Çarşamba’nın sonu da o olacak Çarşamba’da yapılan bu santralin devamı gelecek. Sarı öküz hikayesi vardır. Böyle düşünebilirsiniz, Çarşamba’nın sarı öküzü vermemesi gerekiyor. Sarı öküz verilirse gerisi gelecektir” diye konuştu.

 

'TABİAT PARKINA KUŞ UÇUŞU MESAFESİ NE?’
21 Eylül 2015 tarihinde 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu kapsamında koruma kapsamı altına alınarak Bakanlık 1301 sayılı oluru ile tabiat parkı ilan edilen 562,5 hektar alana sahip Terme ilçesi Gölyazı Mahallesi’nde yer alan Gölardı bölgesindeki Amazon Tabiat Parkı’na dikkati çeken Şenol Kul, “Santralin yaratacağı zararlar ortadadır. Terme ilçemizde doğa harikası olan ve ilçe turizmine ciddi katkı sağlayan bir tabiat parkımız var. Ben Çarşamba Ovası’na kurulması düşünülen santralin Terme ilçemizdeki bu parkımıza da etki edeceğini düşünüyorum. Santralin bu tabiat parkımıza kuş uçuşu uzaklık mesafesi kaç metredir. Burada yapacağı etkiler nelerdir, bunun cevabını çok merak ediyorum” şeklinde konuştu.

 

PARTİSİ TEKRAR ADAY GÖSTERMEMİŞTİ
Şenol Kul, Terme Belediye Başkanlığı görevini üstlendiği dönemde termik santralin Terme ilçesinde kurulmaması için büyük uğraş vermiş ve santralin ilçede kurulmaması için oluşturulan platformun içinde yer almıştı. Kul'un da destekleriyle Terme'de kurulmak istenen santral durdurulmuştu. Santralin Terme'de kurulmaması için mücadele veren ve bu mücadeleyi kazanan Kul, 31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti tarafından tekrar aday gösterilmemişti.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • erol
    10 ay önce
    Cumhurbaşkanı atamasıyla aday olan vekiller bir Şenol KUL kadar olamadınız. Siz bırakın Sarı Öküzü , köyün sürüsünü bile verirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Basketbol takımı Başkent’e gitti
Basketbol takımı Başkent’e gitti
Havza’da vakalar artışta
Havza’da vakalar artışta