Samsun Haber - Prof. Dr. Şevket Özkaya yapmış olduğu açıklamada, Covid-19 pandemisi sırasında yaşanmayan bir durumu vurgulayarak, gebe hastaların bu dönemde viral enfeksiyonlara maruz kalma sıklığının arttığını belirtti.
GEBELERDE VİRAL ENFEKSİYON ARTTI
Prof. Dr. Özkaya, gebelik sürecindeki kadınların, özellikle viral enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen öksürük, hırıltı ve nefes darlığı gibi şikayetlerle daha sık karşılaşıldığını ifade etti. Bu durumun, akut bronşit tanısının sıkça konulduğu bir tabloya neden olduğunu belirtti.
GEBELER DİKKATLİ OLSUN
Gebelik sürecinde kadınların bağışıklık sistemlerinin değişkenlik gösterdiğini ve bu nedenle viral enfeksiyonlara karşı savunmasız hale geldiklerini vurgulayan Prof. Dr. Şevket Özkaya, bu durumun hem anne adayının sağlığını hem de bebeğin gelişimini etkileyebilecek önemli bir faktör olduğunu söyledi. Ayrıca, gebelerin bu dönemde daha dikkatli olmaları, sağlık kuruluşlarına başvurmaları ve gerekli tedbirleri almalarının önemine vurgu yaptı.
Kübra ÖKSÜZ
SAMSUN HABER
Yayınlanma: 20 Ocak 2024 - 13:30
Gebelerde viral enfeksiyon artışında alarm durumu!
Prof. Dr. Şevket Özkaya, gebelik dönemindeki kadınların COVID-19 salgınından daha fazla viral enfeksiyon riski altında olduğuna dikkat çekti.
SAMSUN HABER
20 Ocak 2024 - 13:30
İlginizi Çekebilir