Son dönemde artan ekonomik krizin etkisiyle birlikte, çocuklar yoksullukla mücadele ederken aynı zamanda işçileşmek zorunda kalıyorlar. Bu durum, istismar, eğitimden dışlanma gibi birçok problemi beraberinde getiriyor.
Göz, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Mesleki Eğitim Merkezi (MESEM) ve Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES) projelerini eleştiriyor. Özellikle MESEM projesinde çocukların korkunç koşullar altında çalıştırıldığını ve haftanın büyük bir kısmını işte geçirdiklerini ifade ediyor.
İş Gücüne Dahil Olan Çocukların Hayatını Kaybetmesi
Çalışma hayatına dahil olan çocuk sayısındaki artışı vurgulayan Göz, İSİG Meclisi'nin raporuna dikkat çekiyor. Son üç ayda, sadece MESEM projeleri kapsamında çalışan 16 çocuğun hayatını kaybettiğini belirtiyor.
ÇEDES Projesinin Eleştirisi
ÇEDES projesi, uzun süredir tartışmalara neden olan bir başka konu. Göz'e göre, bu proje sadece dini çerçevede etkinliklere odaklanarak çocukların pedagojik ve bilimsel açıdan doğru bir eğitim almasını engelliyor.
Derinleşen Çocuk Yoksulluğu ve Eğitimden Uzaklaşma
UNICEF'in araştırmasına göre, Türkiye çocuk yoksulluğunda AB ve OECD ülkeleri arasında ikinci sırada yer alıyor. Göz, yoksulluğun derinleşmesiyle birlikte birçok çocuğun okulu bırakmak zorunda kaldığını ve yoksulluk nedeniyle işçileşmek zorunda kalan çocukların sayısının arttığını vurguluyor.
Türkiye'de çocuk hakları alanında yaşanan ihlaller ve çocuk yoksulluğunun derinleşmesi, ciddi bir endişe kaynağı. Hatice Göz'ün uyarıları, bu sorunlara dikkat çekiyor ve çözüm bulunması gerektiğini vurguluyor.
elipshaber
![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/04/66278e252eae8.jpg)