Samsun Haber - Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Havza'ya gelişinin 105. yıl dönümü ve bu yıl 29.’uncusu düzenlenen 25 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Termal Turizm Festivali etkinlikleri kapsamında, milli mücadelenin ilk mitingi olan Havza Mitingi ilk günkü heyecan ile yeniden canlandırıldı
![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/665094a925eb0.jpg)
TARİHİ KONUŞMASI CANLANDIRILDI
Yörgüç Paşazade Mustafa Bey Camisi'nde cuma namazı sonrası düzenlenen programda, ilk mitinge yetişemeyen ancak ikinci mitingde yaptığı konuşmayla Havzalıların milli mücadeleye katılmalarını sağlayan Sıtkı Hoca'yı temsilen cami imamı Fahrettin Gündüz tarafından din görevlilerinin milli mücadeleye katkıları anlatıldı ve ilk miting metni okundu. Gündüz, Sıtkı Hoca’nın tarihi sözlerini tekrarladı: “Yangın saçaklığı sardı. Yanıyoruz! Tek çaremiz, silaha sarılmaktır. Derhal silahlarınızı temizleyiniz! Silahı olmayan baltasını, baltası olmayan sağlam bir odunu eline alsın, derhal saldıracağız! Önce içimizdeki ekmek bilmez hainleri, sonra da yurdumuzu işgal eden düşmanları temizleyeceğiz!”![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/665094b2e1485.jpg)
KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Miting canlandırılmasının ardından 105 yıl önce halkı Milli Mücadele'ye teşvik etmek ve İzmir işgalini protesto amacıyla dağıtıldığı gibi katılımcılara kuru üzüm dağıtıldı. Daha sonra katılımcılardan oluşan kortej bayraklarla Milli Mücadele'nin ilk karargahı olan Havza Atatürk Evi'ne kadar yürüdü. Havza Kaymakamı Mustafa Ayvat, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz ve katılımcılar Atatürk Evi'ni ziyaret ettiler.![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/665094be5166e.jpg)
AYVAT: MİLLİ MÜCADELEMİZİN İLKLERİ YAŞANDI
Havza Kaymakamı Mustafa Ayvat, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlatmış olduğu Havza’da 105. yıldönümü etkinliklerinin devam ettiğini belirterek, “Ulu Önderin 18 gün boyunca kaldığı Havza’da milli mücadelemizin ilkleri yaşandı. Bugün ise bu ilklerden biri olan ilk mitingimizi canlandırdık. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Havza'nın, Havzalıların milli mücadeledeki önemini kendi gözündeki yeri ve önemini Havzalılara hediye etmiş olduğu Cumhurbaşkanlığı Forsu ile göstermiştir” dedi.![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/665094cbd8313.jpg)
İKİZ: İLK MİTİNGİN ANLAMINI YAŞATMAYA DEVAM EDİYORUZ
Belediye Başkanı Murat İkiz ise, 25 Mayıs 1919 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Havza'da geçirmiş oldukları zaman ve yapmış oldukları çalışmaları yad etmek ve halka anlatmak adına bir dizi program tertip ettiklerini ifade ederek, “Bugün 30 Mayıs 1919 günü Havza’da tertip edilen ve kurtuluş mücadelesinin ilk mitingi olarak kayıtlara geçen miting metninin Havza Yörgüç Paşazade Mustafa Bey Camisi'nde okunmasını gerçekleştirdik. Şanlı tarihimizde Havza'nın önemli bir yere sahip olduğunu anlatmak istiyoruz. O günün şartlarında okunan ilk miting metni, işgal güçlerine karşı ilk başkaldırının simgesi olmuştur. Aynı ruhla, aynı şevkle bu geleneği devam ettiriyoruz. Buradan bugüne kadar toprağa düşmüş tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun” dedi.
ANILAR DEFTERİ İMZALANDI
Program, Kaymakam Ayvat ve Başkan İkiz’in anı defterini imzalaması ve Atatürk ile silah arkadaşları ve tüm şehitler için okunan dua ile sona erdi. Programa Kaymakam Ayvat ve Başkan İkiz’in yanı sıra, Havza İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Başçavuş Özkan Parlak, İlçe Emniyet Müdür Vekili Komiser Mustafa Balcı, Havza AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Kurkmazlı, MHP İlçe Başkanı İbrahim Yüksel, CHP İlçe Başkanı Şenel Geçit, Havza Muhtarları Derneği Başkanı Adem Şahin, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Ersin SARIALİOĞLU
![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/665094a925eb0.jpg)
TARİHİ KONUŞMASI CANLANDIRILDI
Yörgüç Paşazade Mustafa Bey Camisi'nde cuma namazı sonrası düzenlenen programda, ilk mitinge yetişemeyen ancak ikinci mitingde yaptığı konuşmayla Havzalıların milli mücadeleye katılmalarını sağlayan Sıtkı Hoca'yı temsilen cami imamı Fahrettin Gündüz tarafından din görevlilerinin milli mücadeleye katkıları anlatıldı ve ilk miting metni okundu. Gündüz, Sıtkı Hoca’nın tarihi sözlerini tekrarladı: “Yangın saçaklığı sardı. Yanıyoruz! Tek çaremiz, silaha sarılmaktır. Derhal silahlarınızı temizleyiniz! Silahı olmayan baltasını, baltası olmayan sağlam bir odunu eline alsın, derhal saldıracağız! Önce içimizdeki ekmek bilmez hainleri, sonra da yurdumuzu işgal eden düşmanları temizleyeceğiz!”
![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/665094b2e1485.jpg)
KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Miting canlandırılmasının ardından 105 yıl önce halkı Milli Mücadele'ye teşvik etmek ve İzmir işgalini protesto amacıyla dağıtıldığı gibi katılımcılara kuru üzüm dağıtıldı. Daha sonra katılımcılardan oluşan kortej bayraklarla Milli Mücadele'nin ilk karargahı olan Havza Atatürk Evi'ne kadar yürüdü. Havza Kaymakamı Mustafa Ayvat, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz ve katılımcılar Atatürk Evi'ni ziyaret ettiler.
![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/665094be5166e.jpg)
AYVAT: MİLLİ MÜCADELEMİZİN İLKLERİ YAŞANDI
Havza Kaymakamı Mustafa Ayvat, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlatmış olduğu Havza’da 105. yıldönümü etkinliklerinin devam ettiğini belirterek, “Ulu Önderin 18 gün boyunca kaldığı Havza’da milli mücadelemizin ilkleri yaşandı. Bugün ise bu ilklerden biri olan ilk mitingimizi canlandırdık. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Havza'nın, Havzalıların milli mücadeledeki önemini kendi gözündeki yeri ve önemini Havzalılara hediye etmiş olduğu Cumhurbaşkanlığı Forsu ile göstermiştir” dedi.
![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/05/665094cbd8313.jpg)
İKİZ: İLK MİTİNGİN ANLAMINI YAŞATMAYA DEVAM EDİYORUZ
Belediye Başkanı Murat İkiz ise, 25 Mayıs 1919 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Havza'da geçirmiş oldukları zaman ve yapmış oldukları çalışmaları yad etmek ve halka anlatmak adına bir dizi program tertip ettiklerini ifade ederek, “Bugün 30 Mayıs 1919 günü Havza’da tertip edilen ve kurtuluş mücadelesinin ilk mitingi olarak kayıtlara geçen miting metninin Havza Yörgüç Paşazade Mustafa Bey Camisi'nde okunmasını gerçekleştirdik. Şanlı tarihimizde Havza'nın önemli bir yere sahip olduğunu anlatmak istiyoruz. O günün şartlarında okunan ilk miting metni, işgal güçlerine karşı ilk başkaldırının simgesi olmuştur. Aynı ruhla, aynı şevkle bu geleneği devam ettiriyoruz. Buradan bugüne kadar toprağa düşmüş tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun” dedi.
ANILAR DEFTERİ İMZALANDI
Program, Kaymakam Ayvat ve Başkan İkiz’in anı defterini imzalaması ve Atatürk ile silah arkadaşları ve tüm şehitler için okunan dua ile sona erdi. Programa Kaymakam Ayvat ve Başkan İkiz’in yanı sıra, Havza İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Başçavuş Özkan Parlak, İlçe Emniyet Müdür Vekili Komiser Mustafa Balcı, Havza AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Kurkmazlı, MHP İlçe Başkanı İbrahim Yüksel, CHP İlçe Başkanı Şenel Geçit, Havza Muhtarları Derneği Başkanı Adem Şahin, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Ersin SARIALİOĞLU