• Reklam
İHALEYE KİMSE GELMEDİ

İHALEYE KİMSE GELMEDİ

Canik Belediyesi, kentsel dönüşüm adı altında kamulaştırdığı arsaların bazılarını önceki gün ihale yolu ile satmak istedi fakat ihaleye kimsenin katılmadığı belirtildi

15 Eylül 2017 - 09:49 - Güncelleme: 15 Eylül 2017 - 09:55

Canik Belediyesi, kentsel dönüşüm adı altında kamulaştırdığı arsaların bazılarını önceki gün ihale yolu ile satmak istedi fakat ihaleye kimsenin katılmadığı belirtildi

Canik Belediyesi, Yeni Mahalle’de bulunan ve kentsel dönüşüm gerekçesi ile kamulaştırdığı arsaların bazılarını satışa çıkartmak istedi. Geçtiğimiz ay ihale ilanı yayınlayan, önceki gün belediye binasında yapmak istenilen ihaleye katılım olmadığı için iptal edildiği kaydedildi. 2013 yılında yapılmak istenen ihaleye de katılan olmamış ve tepkiler sonrasında ihale iptal edilmişti.

4 YIL SONRA İKİNCİ SATIŞ

Canik Belediyesi tarafından ilk olarak 2013 yılının 11 Aralık günü yapılan ihale komisyonuna katılım sağlanamadığından satış gerçekleşememişti. 5 dönüm ve 7,5 dönüm satış yapmak isteyen belediyeye, mahalle muhtarları ve Hurdacılar Odası karşı çıkmıştı. Belediye binasında kısa süreli gerginlik yaşanmıştı. Aradan geçen 4 yıl sonra Canik Belediyesi tekrar aynı bölgedeki farklı parselleri satmak için yine kolları sıvadı. Temmuz ayı meclis toplantısında belediye encümenine verilen yetki ile Canik Belediyesi Yenimahalle 12482 ada 5 Nolu Parseli satışa çıkarttı. 2.396.66 metrekarelik alanın muhammen bedeli 8 milyon 364 bin 343 TL olarak belirtilirken geçici teminat olarak ise belediye 250 bin 930 TL yatırılması gerektiğini ilan etmişti.

DUYARLI İŞ ADAMLARI İHALEYE GİRMEDİ

Arsa sahiplerinden 800 TL’ye kamulaştırılan arazilerin 3.50 TL’ye ihale yolu ile satılmak istendiğini söyleyen Hurdacılar Odası Başkanı Nazmi Kaçak ise ihaleye tepki göstermişti. İhalede kamu yararı olmadığını kaydeden Kaçak, “Başkan ihale yolu ile satılacak olan arsaların bulunduğu alanda birçok ev sahibini ve hurdacı esnafını mağdur etmişti. Şimdi ise vatandaşın mağduriyeti üzerinden rant elde etmek istedi. Fakat Samsun’un duyarlı iş adamları tarafından ihaleye kimsenin katılmamış olması bizleri mutlu etti” dedi.

MAHKEMEYE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

İhale ile satılacak olan arazi üzerinde kendisinin de yeri olduğunu ve Samsun İdare Mahkemesine de suç duyurusunda bulunduğunu dile getiren Yeni Mahalle Muhtarı İdris Yıldız ise, “Kaymakamlığın dahi kirada oturmasına ses çıkartmayan bir belediyecilik anlayışı, bugün vatandaşın üzerinden rant elde etmek için ihale açtı fakat kimse bu ranta ortak olmadı. Canik Belediye Başkanı eğer kamu yararı adına bir çalışma yapacaksa kentsel dönüşüm bahanesi ile kamulaştırdığı arsalara TOKİ’ ile görüşüp biran evvel tolu konut yapılmasını sağlamalı. Canik Kaymakamlığımıza bina yapımı için yer temini yapmalı” diye belirtti. 

Sezer SEZER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
24 SAAT ÇALIŞIYOR
24 SAAT ÇALIŞIYOR
LİGİN EN PAHALISI SAMSUNSPOR
LİGİN EN PAHALISI SAMSUNSPOR