İlkadım’dan çevre projesi
Reklam
Reklam
 • Reklam

İlkadım’dan çevre projesi

İlkadım Belediyesi ilçedeki parkları daha işlevsel hale getirme hedefi ile çevreci bir proje olan güneş enerjisiyle çalışan "Güneş enerjili şarjbank" projesi için düğmeye bastı

21 Nisan 2021 - 12:01

 

Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakma adına yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimine büyük önem veren İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, örnek olacak bir projeyi daha hayata geçirecek. İlk etapta ilçede bulunan büyük parklara konulacak olan, “Güneş enerjili şarj banklarda” vatandaşlar hem oturup dinlenebilecek hem de telefon, tablet gibi elektronik aletlerini güneş enerjisiyle şarj edebilecek.

ELEKTRİK ENERJİSİNE DÖNÜŞECEK

"Güneş enerjili şarjbank" ile vatandaşların cihazlarının kısa süreli enerji ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflediklerini ifade eden Başkan Demirtaş, “Bu proje ile parklarımızda vatandaşların hoşça vakit geçirebileceği alanlar oluşturarak parklarımıza yeni bir donanım kazandırmayı amaçlamaktayız. Projemiz bir oturma grubu şeklindedir. Üstündeki güneş panelleri sayesinde güneş enerjisinden elektrik üretecek, bu elektrikle aydınlatma sağlanacak, cep telefonu, laptop, tablet gibi cihazları şarj edilebilecek. Çünkü zaman zaman herkesin çok acil ihtiyacı oluyor telefona. Kablo bulmanız veya şarj aleti bulmanız lazım, bunlarla birlikte elektrik prizi bulmanız lazım. Burada baştan sona doldurma değil de, kısa süreli ihtiyacınızı görecek kadar enerji elde etme imkanınız olacak. Akıllı bankaların içine yerleştirilecek aküler ile güneşten aldığı enerjiyi elektriğe çevirerek enerji devamlılığı sağlanacak. Projenin asıl hedefi yenilenebilir sistemlerdir. Yani çevre dostu teknolojilerdir. Güneş panelleriyle güneş enerjisini alıp elektrik enerjisine dönüştürüyor. Geceleri ise led sisteminde oluşan aydınlatması ile ortamı aydınlatacak. Böylece elektrikten tasarruf sağlıyoruz. Çevre dostu olan sistemin çatısında toplanan yağmur suyu da oturma yerleri altındaki depolarda biriktirilip parkın sulanması ve temizliği için kullanımına olanak sağlayacak. Güvenlik açısından köşelerine yerleştirilecek kameralar ile görüntü alınabilecek ve güvenli park anlayışı sağlanacak. Ekipmana monte edileceğimiz bir Wi-Fi aparatı ile parkta ücretsiz internet hizmeti sunmayı düşünüyoruz. Ön cephesini ise bir reklam ve duyuru panosu olarak kullanacağız” diye konuştu. Resul BEŞİKÇİ

 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Ali balbal
  2 hafta önce
  Yaptik ama yayilanmadi. Onun icin gerek yok. Belki istediginiz sekilde olmamistir.gazetenizide artik okumaya gerek gormuyorum.
 • Ali balbal
  2 hafta önce
  Sayin baskan ilkadimin boyle sarjbanklara ihtiyaci yok. Siz once yollar, kaldirimlari insanlarin, engelli vatandaslarimizin kullanabilecegi hale getirin. Yollar kaldirimlar yurunmez hzlde once ise burdan bzslayin. Secimlere kadar yetidtirin. Yoksa evinize geri donzrsiniz. Secmen eski secmen degil. Samsunda eski Samsun degil. Samsuna biraz dar geliyirsunuz. Saygilarimla.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bayram namazı sonrası cinayet
Bayram namazı sonrası cinayet
Fanatik kuş
Fanatik kuş