Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Aday Adayı ve Samsunspor eski Başkanı İsmail Uyanık, Golvarmı Genel Yayın Yönetmeni Emrah Kayalıoğlu'nun sorularını yanıtladı. İsmail Uyanık, neden TFF Başkanlığı için adaylığa soyunduğunu, seçilmesi halinde neler yapmayı planladığını, yayın geliri dağılımı modeline bakışından futboldaki güven erozyonunu nasıl çözeceğine kadar birçok konuyu anlattı.
"SORUNLARA ÇÖZÜM GETİRECEĞİZ" Samsunspor eski Başkanı İsmail Uyanık, Türk futbolunun birçok sorunu olduğunu, mali konular, rekabet eksikliği ve güven erozyonu gibi sorunları sırasıyla ele alıp çözüm önerileri getirmeye çalışacağını söyledi. Kendi deneyimlerinden yola çıkarak futbolun nasıl yönetilmesi gerektiğine dair önemli açıklamalarda bulundu.
"SAMSUNSPOR BAŞKANLIĞI ONURDU" Samsunspor'da başkanlık yapmanın kendisi için büyük bir onur olduğunu belirten Uyanık, "Türk futbolu adına kulüp başkanıyken bile kulüplerin ortak menfaatleri konusunda aktif çalışan yöneticilerden biriydim. Uzun süre başkanlık yapmanın avantajını kullanarak, futbolu daha iyi değerlendirebilecek tecrübeye sahip olduğumu düşünüyorum." dedi.![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/06/665c52b9d9d32.jpg)
HAVUZ SİSTEMİ REKABETE DAYALI OLMALI Uyanık, havuz sisteminin Türk futbolu için önemine değinerek, "Rekabetçi bir lig, Avrupa'da da başarıyı getirir. Havuz sistemi doğru çalıştığında, büyük kulüplerin de daha fazla gelir elde edeceğine inanıyorum. Ancak bu sistemin rekabeti arttıracak şekilde düzenlenmesi gerekiyor," ifadelerini kullandı.
ŞEHİR KULÜPLERİ TEKRAR SÜPER LİG'E YÜKSELMELİ Türk futbolunda şehir kulüplerinin önemini vurgulayan Uyanık, "Samsunspor, Bursaspor, Kocaelispor gibi kulüplerin Süper Lig'de yer alması, futbolun kalitesini ve izlenirliğini arttırır. Şehir kulüplerinin tekrar yükselmesi için doğru modellemeler yapılmalı." dedi. İsmail Uyanık, Türk futbol kulüplerinin dernek statüsünden çıkıp şirketleşme modeline geçmesi gerektiğini savunarak, "Doğru modellemelerle şehir kulüplerinin tekrar yükselmesini sağlayabiliriz." ifadelerini kullandı.
"FUTBOLDAKİ EREZYONU ÇÖZEBİLİRİM" Futbol sahasındaki ve dışındaki güven erozyonuna dikkat çeken Uyanık, "Federasyon yönetiminde şeffaf ve adil bir yönetim anlayışıyla, güven problemini çözebiliriz. Federasyon kurulları hukuka göre, kurallara göre yönetilmeli," şeklinde konuştu.
"TARAFTARA DAHA İYİ BİR MAÇ GÜNÜ SUNMALIYIZ"
Stadyumların doluluk oranlarının arttırılması gerektiğini belirten Uyanık, "Taraftarın maçlara ilgisini arttırmak için daha iyi bir maç günü deneyimi sunmalıyız. Bu da ancak şehir kulüplerinin güçlenmesiyle mümkün olabilir," dedi.
"TÜRK FUTBOLUNDAKİ FIRTINATI 2 AYDA DİNDİRİRİZ" TFF Başkan Aday Adayı İsmail Uyanık, MHK ve disiplin kurullarının tarafsızlığına vurgu yaparak, "MHK başkanını Galatasaray, Fenerbahçe veya Beşiktaş'ın önerisiyle oraya koymuşsanız, herhangi bir kararın kabul edilmesi zor olacaktır. Bu nedenle, tamamen tarafsız ve adil bir yönetimle bu fırtınayı iki ayda dindirebileceğimizi düşünüyorum" dedi. Uyanık, Türk futbolunun en büyük sorunlarının hakemler üzerinden değerlendirildiğini ve bu sorunun çözülmesinin nispeten kolay olduğunu belirtti.
"KULÜPLERİN YÖNETİM BİÇİMİ DOĞRU DEĞİL" Uyanık, kulüplerin yönetim biçiminin ve delege sisteminin sorunlarına da değindi. Süper Lig ve 1. Lig kulüplerinin delege sayısının fazla olmasının bazı sıkıntılara yol açtığını belirterek, "Kulüplerin yönetim biçimi doğru değil, borç batağında ve doğru bir politika izlemiyorlar. Bu durumda, federasyonu kendi adamlarıyla dolduruyorlar ve keyfi yönetiyorlar. Kulüplerin şirketleşmesi ve uzun vadeli düşünen sorumlu kişilerin yönetimde olması gerekiyor" diye konuştu.
KULÜPLER BİRLİĞİ VE GÜÇLÜ LOBİ Geçmişte taban birliklerinin federasyon genel kurulundaki etkisinin fazla olduğunu ve bunun da sorunlara yol açtığını belirten İsmail Uyanık, kulüplerin kendi içinde tartışarak güçlü bir lobi oluşturması gerektiğini vurguyıp, "Kulüpler, parçalayıcı politikalara alet olmadan güçlü bir lobi olarak ağırlığını koymalı. Bu, Türk futbolunun geleceği için son derece önemlidir." ifadelerini kullandı. Tugay BAŞSAN
"SORUNLARA ÇÖZÜM GETİRECEĞİZ" Samsunspor eski Başkanı İsmail Uyanık, Türk futbolunun birçok sorunu olduğunu, mali konular, rekabet eksikliği ve güven erozyonu gibi sorunları sırasıyla ele alıp çözüm önerileri getirmeye çalışacağını söyledi. Kendi deneyimlerinden yola çıkarak futbolun nasıl yönetilmesi gerektiğine dair önemli açıklamalarda bulundu.
"SAMSUNSPOR BAŞKANLIĞI ONURDU" Samsunspor'da başkanlık yapmanın kendisi için büyük bir onur olduğunu belirten Uyanık, "Türk futbolu adına kulüp başkanıyken bile kulüplerin ortak menfaatleri konusunda aktif çalışan yöneticilerden biriydim. Uzun süre başkanlık yapmanın avantajını kullanarak, futbolu daha iyi değerlendirebilecek tecrübeye sahip olduğumu düşünüyorum." dedi.
![](https://www.gazetegercek.com.tr/images/files/2024/06/665c52b9d9d32.jpg)
HAVUZ SİSTEMİ REKABETE DAYALI OLMALI Uyanık, havuz sisteminin Türk futbolu için önemine değinerek, "Rekabetçi bir lig, Avrupa'da da başarıyı getirir. Havuz sistemi doğru çalıştığında, büyük kulüplerin de daha fazla gelir elde edeceğine inanıyorum. Ancak bu sistemin rekabeti arttıracak şekilde düzenlenmesi gerekiyor," ifadelerini kullandı.
ŞEHİR KULÜPLERİ TEKRAR SÜPER LİG'E YÜKSELMELİ Türk futbolunda şehir kulüplerinin önemini vurgulayan Uyanık, "Samsunspor, Bursaspor, Kocaelispor gibi kulüplerin Süper Lig'de yer alması, futbolun kalitesini ve izlenirliğini arttırır. Şehir kulüplerinin tekrar yükselmesi için doğru modellemeler yapılmalı." dedi. İsmail Uyanık, Türk futbol kulüplerinin dernek statüsünden çıkıp şirketleşme modeline geçmesi gerektiğini savunarak, "Doğru modellemelerle şehir kulüplerinin tekrar yükselmesini sağlayabiliriz." ifadelerini kullandı.
"FUTBOLDAKİ EREZYONU ÇÖZEBİLİRİM" Futbol sahasındaki ve dışındaki güven erozyonuna dikkat çeken Uyanık, "Federasyon yönetiminde şeffaf ve adil bir yönetim anlayışıyla, güven problemini çözebiliriz. Federasyon kurulları hukuka göre, kurallara göre yönetilmeli," şeklinde konuştu.
"TARAFTARA DAHA İYİ BİR MAÇ GÜNÜ SUNMALIYIZ"
Stadyumların doluluk oranlarının arttırılması gerektiğini belirten Uyanık, "Taraftarın maçlara ilgisini arttırmak için daha iyi bir maç günü deneyimi sunmalıyız. Bu da ancak şehir kulüplerinin güçlenmesiyle mümkün olabilir," dedi.
"TÜRK FUTBOLUNDAKİ FIRTINATI 2 AYDA DİNDİRİRİZ" TFF Başkan Aday Adayı İsmail Uyanık, MHK ve disiplin kurullarının tarafsızlığına vurgu yaparak, "MHK başkanını Galatasaray, Fenerbahçe veya Beşiktaş'ın önerisiyle oraya koymuşsanız, herhangi bir kararın kabul edilmesi zor olacaktır. Bu nedenle, tamamen tarafsız ve adil bir yönetimle bu fırtınayı iki ayda dindirebileceğimizi düşünüyorum" dedi. Uyanık, Türk futbolunun en büyük sorunlarının hakemler üzerinden değerlendirildiğini ve bu sorunun çözülmesinin nispeten kolay olduğunu belirtti.
"KULÜPLERİN YÖNETİM BİÇİMİ DOĞRU DEĞİL" Uyanık, kulüplerin yönetim biçiminin ve delege sisteminin sorunlarına da değindi. Süper Lig ve 1. Lig kulüplerinin delege sayısının fazla olmasının bazı sıkıntılara yol açtığını belirterek, "Kulüplerin yönetim biçimi doğru değil, borç batağında ve doğru bir politika izlemiyorlar. Bu durumda, federasyonu kendi adamlarıyla dolduruyorlar ve keyfi yönetiyorlar. Kulüplerin şirketleşmesi ve uzun vadeli düşünen sorumlu kişilerin yönetimde olması gerekiyor" diye konuştu.
KULÜPLER BİRLİĞİ VE GÜÇLÜ LOBİ Geçmişte taban birliklerinin federasyon genel kurulundaki etkisinin fazla olduğunu ve bunun da sorunlara yol açtığını belirten İsmail Uyanık, kulüplerin kendi içinde tartışarak güçlü bir lobi oluşturması gerektiğini vurguyıp, "Kulüpler, parçalayıcı politikalara alet olmadan güçlü bir lobi olarak ağırlığını koymalı. Bu, Türk futbolunun geleceği için son derece önemlidir." ifadelerini kullandı. Tugay BAŞSAN
İsmail abi bunu olamayacağını sende biliyorsun