KADINLAR TEK SES: Birlikte mücadele edeceğiz
Reklam
Reklam
  • Reklam

KADINLAR TEK SES: Birlikte mücadele edeceğiz

Atakum Belediyesi ve STK'lar tarafından düzenlenen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliğinde kadınlar bir araya geldi. Kadınların tek ses olduğu önemli günde, emekçi kadınlar Atakum'dan tüm dünyaya "Birlikte mücadele edeceğiz" mesajını verdi

09 Mart 2020 - 11:30

Atakum Belediyesi, TÜM BEL-SEN, GENEL-İŞ ve TEZ-KOOP-İŞ Samsun Şubeleri iş birliğiyle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği gerçekleştirildi. Kadınların yoğun katılımıyla Yalı Kafe'de yapılan etkinliğe, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Atakum İlçe Başkanı Turgay Özçelik, CHP Samsun İl Kadın Kolları Başkanı Serap Gürgör, CHP Atakum İlçe Kadın Kolları Başkanı Emine Kandemir, Atakum Kadın Meclisi Başkanı Neşe Kangüleç, sivil toplum kuruluşlarının kadın örgütü temsilcileri, kadın muhtarlar ve çok sayıda kadın katıldı. Etkinlikte OMÜ Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yasemin Yüce Tar, "Topluma Bakmak" başlığıyla, Samsun Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Hatice Güneş Sönmez ise hukukta kadın hakları konulu panel gerçekleştirdi. 

MÜCADELEDEN VAZGEÇMİYORUZ

Kadınların 8 Mart'ta isyanını ve mücadele inancını kuşandığını söyleyen DİSK Genel İş Sendikası adına TÜMBELSEN Sekreteri Emine Uyar Er, "Buradan çok güzel görünüyorsunuz. 1857'den bu yana hak almak ve özgürleşmek için yürüttüğümüz mücadelelerden hiç vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz. Eşitsizlik, işsizlik, yoksulluk, açlık, savaş, göç akıl almaz boyutlarda. Biz kadınlar otoriter iktidar tarafından uygulanan baskılara boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Vardık, varız ve var olacağız. Sesimiz, çığlıklarımız ve söyleyecek sözümüz hep olacak. Susmuyoruz, korkmuyoruz ve itaat etmiyoruz. Yaşasın örgütlü kadın mücadelesi, yaşasın 8 Mart" ifadelerini kullandı. 

KADININ OLMADIĞI YER EKSİKTİR

Türkiye'deki eşitlik, demokrasi, insan hakları varsa temelinde kadın olduğunu söyleyen Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, "Kadının olmadığı her yer eksiktir. Demokrasinin, eşitliğin, özgürlüğün düşmanları kadınların da düşmanıdır. Kadına şiddet nerede varsa, orası demokrasiden nasibini almamıştır; demokrasiye karşıttır. Kadın anadır ve onun olduğu yerde sevgi vardır. Anasıyla oğlu, anasıyla kızı arasındaki sevgi bağı tartışılabilir mi? O zaman sendikalara yeni bir görev: kadın emeğini yeniden tanımlamak. Ev kadını veya beyaz yakalı, doktor veya mühendis kim olursa olsun fark etmez; kadın emeğini doğru tanımlayamazsak, kadının toplumdaki yerini doğru tespit edemezsek demokraside sorunlar yaşıyoruz demektir. Büyük bir mücadeleden geliyoruz ama Anadolu kadını farklı. İçinde bulunduğumuz coğrafya ayrı, Anadolu kadını farklı. Hem mücadelede farklı hem de Cumhuriyet'in ona ayırdığı yerde farklı. Cumhuriyet'in Anadolu kadınına ayırdığı yer, Batı dünyasının çoğundan daha öndedir ve önceliklidir. Anadolu kadınının bir farkı vardır, dünyada ilk kez Atatürk'ün yanında askerinin ve çocuklarının yanında ulusal kurtuluş mücadelesinde yer almıştır. Bu mücadele hem bağımsızlık hem de demokrasi mücadelesidir. Bu kurtuluş mücadelesi ise Cumhuriyeti, demokrasiyi, özgürlüğü ve eşitliği hedef alanlara karşı dünyada benzeri olmayan bir mücadeledir. Bunun öncüsü de kadındır. Halide Edip Adıvar’dır, Kara Fatma’dır, Ayşe bacıdır, onun öncüsü sizlersiniz" diye konuştu. 

HABER MERKEZİ

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Eyvah bebeğimin gözü yaşarıyor!
Eyvah bebeğimin gözü yaşarıyor!
Tesisler olimpik sporculara açıldı
Tesisler olimpik sporculara açıldı