KARA HAZİRAN!
Reklam
  • Reklam

KARA HAZİRAN!

Samsun esnaf ve sanatkarı, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan kullandığı faiz destekli kredilerin taksitlerin ertelenme süresinin dolacağı haziran ayı için kara kara düşünüyor. Samsun’daki esnaf ve sanatkar odası ve kredi kooperatif başkanları, kapıya dayanan taksit ödemeleri için esnaf adına hükümete destek çağrısı yaptı

06 Nisan 2021 - 11:26

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ocak ayında müjdelediği; Halkbank tarafından esnaf ve sanatkarlara kullandırılan Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli kredilerin 1 Ocak 2021-30 Haziran 2021 arası 6 aylık dönemde ödenmesi gereken taksitlerin ertelenme süresi doluyor. Pandemi sürecinden en fazla etkilenen esnaf kesimi, haziran ayında ne yapacağını kara karar düşünüyor. Kredi ödeme süresi kapıya dayanan esnaf, devletten destek bekliyor. Samsun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler, Samsun-Atakum Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek ve Samsun Lokantacılar, Tatlıcılar ve Pastacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Balcı, esnafa destek için hükümete çağrı yaptı.

BALCI: ESNAFIN ÖDEME YAPMA İMKANI YOK

Başkan İsmail Balcı, “Gerek ülke genelinde olduğu gibi gerekse kentimizde esnafımızın problemi büyük. Bunu çok açık söyleyebiliriz; esnafımız artık para kazanamıyor ve zor durumda. İş yerini açamayan esnafımızın önündeki günleri göremiyor. Dolayısıyla esnafımızın haziran ayına ötelenen taksitleri ödeme imkanı yok. 9 günlüğüne kepenk açan esnaf, alınan karar sonrasında ne yapacağını bilemedi. Esnaf iş yerini mi dizayn etsin, çalışanını mı organize etsin, bilemedi. Kısacası bu kısa süreli kepenk açma esnafımızı rahatlatmadı” diye konuştu. 

‘ESNAF SAHURA KADAR AÇIK OLMAK İSTİYOR’

Başkan İsmail Balcı, “Kirasını ödenemeyen, çalışana maaş veremeyen esnafın tek umudu ramazan sonrasına kaldı. Şimdi ramazan geliyor. Eğer yüzde 50 kapasiteyle ramazanda kepenk açmazsak birçok esnaf aradan çıkacaktır, yani kapanacaktır. Esnafımız adına biz yetkililerden, yüzde 50 kapasiteyle sahura kadar açık olmak şartıyla ramazan ayını geçirmek istiyoruz” diye konuştu.

‘ESNAFI MASA KIRACAK DURUMA GETİRMEYİN’

Esnafa yönelik sıklaştırılan denetimlere tepki gösteren Başkan İsmail Balcı, “AVM’lerde veya büyük marketlerde bir ürüne 20 kişi dokunuyor ve 21’inci kişi ürünü satın alıyor. Ancak lokanta esnafında durum böyle değil. Direkt ilk kişi yemeğini yiyor, alıp gidiyor veya teslim alıyor. Bu bakımdan bizim esnafımız en az risk teşkil eden gruplar arasındadır. Buna rağmen esnafımızın tepesinde yoğun bir denetim söz konusu. Bizim esnafımız saygılıdır. Esnafımız zor durumdadır, bunun görülmesi lazım. Gün içerisinde defalarca denetleme gören veya tehdit devletin memurlarınca edilen esnafın, psikolojisinin de düşünülmesi gerekiyor. Esnafımız zaten para kazanamazken, fahiş cezalarla karşı karşıya kalıyor. İş yapmaya çalışan, evine ekmek götürme derdine düşen esnafımız gün içerisinde birçok denetimde hesap vermek zorunda kalıyor. Kimin denetlediği belli değil, biri gidiyor diğeri geliyor. Bizler esnafımızın adına, denetim probleminin de çözülmesini istiyoruz. Esnafı, masa ve sandalyesini kıracak duruma getirmemek lazım. Esnafımız saygılıdır ama psikolojisini de tamamen bozmamak lazım. Esnafımız her koşulda devletimizin yanında. Bu unutulmamalıdır. Devleti temsil edenler, devletin sevgi ve şefkatiyle muamele etmesini bilmeli” şeklinde konuştu.

GÜLER: ESNAFIN ÖDEME YAPACAK HALİ KALMADI

SESOB Başkanı Hacı Eyüp Güler, “Pandemi Samsun esnafını derinden vurmuştur. Esnafımızın içinde bulunduğu sorun, daha da derinleşmektedir. Ayakta kalmaya çalışan esnaf, her geçen gün daha da zora düşmektedir. Hali hazırda kepenk açamayan esnafın, ödeme yapmayı bırakın kira, malzeme, çalışan maaşı vermeye hali yoktur. Bu durumdaki esnafın, haziran ayında taksit ödeyebilmesi mümkün değildir. Devletimizin esnafımızın durumunu görmesi ve el uzatması elzemdir. Samsun esnafı zor durumdadır” ifadelerini kullandı.

SİNECEK: ESNAF DESTEK BEKLEMEKTEDİR
Başkan Metin Sinecek ise “Cumhurbaşkanımızın müjdelediği taksit ertelemesi esnafımıza can suyu olmuştu ancak son geldiğimiz durum hiç iç açıcı değil. Pandeminin tekrar pik yapmasıyla gördüğümüz vaka artışları hepimizi derinden üzmekte ve tedirginliğe sevk etmektedir. Esnaf, kepengini açıp iş yapamıyor. Çok zor durumda esnaf. Bu bakımdan kredi ödeyecek durumda değil. Türkiye Cumhuriyeti Devleti güçlüdür ve bunu bütün dünya bilmektedir. Devletimiz bu zor süreçte de esnafının yanında olmalı. Esnaf, bunu bekliyor. Haziran ayı kapımızda, esnafımız bu kredi ödemelerini gerçekleştiremeyecek” dedi. Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Atakum tam gaz
Atakum tam gaz
OKULDA SPOR ŞENLİĞİ
OKULDA SPOR ŞENLİĞİ