Kiralar neden fırladı? 
Reklam
  • Reklam

Kiralar neden fırladı? 

Samsun’da kiralık konut bulmak artık oldukça zor olmaya başladı. Mevcut kiralık evlerse adeta cep yakıyor. Başkan Mevlüt Oral, kendilerine konuyla ilgili şikayetlerinin geldiğini ifade ediyor

26 Haziran 2021 - 12:35

Samsun’da son bir yıldır konut kira fiyatlarında ciddi derecede artışlar var. Mevkiine göre artışlar yüzde 20-30’ları buluyor. Örneğin geçen sene kirası bin lira olan yerlerde şimdi bin 500 liraya ev bulmak çok zor. Haliyle akıllardaki ilk soru, bu durumun altında yatan temel nedenin ne olduğu. Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Samsun Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Mevlüt Oral, bu konuyla ilgili kendilerine şikayetler geldiğini doğruluyor. Yaşanan kur değişimi ve kredi faizlerindeki yükseliş nedeniyle konut üretimini yavaşladığını bildiren Oral, bu durumun kiralık evlerin fiyatlarının yükselmesine neden olduğunu söyledi.

YÜZDE 20-30’LARI BULUYOR

Samsun’da kiralık ev bulmakta zorlanıldığını da ifade eden Oral, “Muhitine göre kira fiyatları yükseldi. Bazı yerlerde bu oran yüzde 20-30’ları buluyor. Bununla ilgili şikayetler alıyoruz. İlerleyen dönemlerde bu sürecin artacağını düşünüyoruz. Pandemi nedeniyle üniversiteler uzaktan eğitim görüyordu. Pandemi koşullarının sona ermesiyle birlikte üniversitelerin yüz yüze eğitime geçmesi konut talebini daha da hızlanacak ve gerek kiralar gerekse fiyatlardaki artış devam edecek" dedi.

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Melunovic ne zaman sahalara dönecek?
Melunovic ne zaman sahalara dönecek?
Kaplıca suyuyla yapılan kolonya ilgi gördü
Kaplıca suyuyla yapılan kolonya ilgi gördü