KORUMA KURULU GÖREVE!
Reklam
  • Reklam

KORUMA KURULU GÖREVE!

Bafra ilçesinde Erken Cumhuriyet Dönemi de dahil olmak üzere uzun yıllar boyunca pek çok stratejik kuruma ev sahipliği yapan tarihi binanın üzerine çatı katı yapıldı. Gazete Gerçek’in ağustos ayında gündeme getirdiği bina ile ilgili Samsun Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’na yazı yazılmasına rağmen geçen süre zarfında herhangi bir işlem yapılmadı

21 Kasım 2020 - 14:36 - Güncelleme: 21 Kasım 2020 - 14:42

 

Samsun’da sayıları çok az olan koruma altındaki binalardan bir tanesi daha duyarsızlığın kurbanı oldu. Bafra ilçesinde Erken Cumhuriyet Dönemi de dahil olmak üzere uzun yıllar boyunca pek çok stratejik kuruma ev sahipliği yapan tarihi binanın üzerine çatı katı yapıldı. Samsun Bölge Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenerek koruma altına alınan Bafra ilçesi Hacınabi Mahallesi Tekel Caddesi üzerinde yer alan şimdilerde Maliye Vergi Dairesi olarak kullanılan tarihi bina, duyarsızlık kurbanı oldu. İlçede bir dönem gayrimüslim bir vatandaşın işhanı olarak kullanıldığı bilinen, bazı dönemler şehir kulübü ve tarım ve kredi kooperatifi olarak hizmet veren, Erken Cumhuriyet Dönemi’nde Posta İdaresi binası, sonrasında bir dönem Adliye Arşivi yapılan ve günümüzde Maliye Vergi Dairesi olarak kullanılan tarihi binanın üzerine çatı katı yapıldı.

 

ANITLAR KURULU’NA YAZI YAZILDI

Yaklaşık 100 yıldır ayakta kalmayı başaran binanın üzerine yapılan çatı katı, tepki toplamaya başladı. Edinilen bilgiye göre, konuyla ilgili Bafra Belediyesi yetkililerince girişim başlatıldı. Yetkililer tarihi binadaki çirkin yapıyı incelerken, yapılan hatanın düzeltilmesi için girişim başlattı. Belediye, Anıtlar Kurulu’na yazdığı yazı ile tarihi hatanın düzeltilmesini istedi.

 

YETKİLİLERE GÖREV ÇAĞRISI

Bundan Gazete Gerçek’in 5 Ağustos 2020’de gündeme getirdiği Bafra ilçesindeki duyarsızlık haberinin üzerinde 106 gün geçti. Tarihi yapıdaki usulsüzlüğün giderilmemesi için adım atmayan yetkililere, Bafralılardan tepki geldi. İlçe sakinleri, yetkililere görev çağrısı yaptı.

 

 

Tolga BİRGÜCÜ

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bebeğiniz kendisini güvende hissetmeli
Bebeğiniz kendisini güvende hissetmeli
Forma yine Nadir’in
Forma yine Nadir’in