Limon 9 ayda 40 kuruştan 26 liraya çıktı
Reklam

Limon 9 ayda 40 kuruştan 26 liraya çıktı

Geçtiğimiz yıl kasım ayında kilosu 40 kuruşa düşmesine rağmen satılamayan limon bugün 26 liraya çıktı. 9 ayda limon yüzde 6400 artarak, rekor zam oranına ulaştı

05 Ağustos 2022 - 10:17

Çok değil daha 9 ay önce, ‘para etmiyor’ diye limon ağaçları sökülürken, bugün pazarda limonun kilosu 26 lirayı aştı. Geçtiğimiz kasım ayında fiyatı 40 kuruşa düşmesine rağmen satılmayan limon şimdi ‘altın’ değerinde.

ARACI, HALCİ VE TÜCCAR KAZANIYOR

Sadece limonda da yaşanmıyor bu durum. Birçok tarım ürününde ciddi fiyat dengesizliğiyle karşı karşıyayız. Çiftçinin 2-3 liraya zar zor sattığı domatesi, pazardan 15-20 liraya alıyor; mevsiminde ve yerel tüketmediğimiz için üreticiden çok aracıya, halciye, tüccara kazandırıyoruz.

PAZARCILAR DA ŞİKAYETÇİ

Pazarcılar ise, aracılardan şikayet etti. Üreticinin elinden çıkış fiyatıyla tezgah fiyatı arasında uçurum olduğunu belirten pazarcılar, aracıların fiyatları yükseltmesini, tezgah fiyatlarındaki artışın bir numaralı nedeni olarak gösteriyor. Öte yandan temmuzda fiyatı en fazla artan markette limon oldu.

LİMONDA DÜŞÜŞ BEKLENMİYOR

Üstelik bu söz konusu rekor artışın düşmesi de beklenmiyor. Aldığımız bilgiye göre; erkenci limonlarda problem olduğu yönünde. Burada iki neden var. Birincisi soğuktan ağaçlarda donma oldu, ikincisi de para etmedi ve üretici başka ürünlere yönelmeye başladı. Ağaçları kesiyorlar. Ersin SARIALİOĞLU

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Retro forma tanıtıldı
Retro forma tanıtıldı
EYT'lilerin merak ettiği soru yanıt buldu: İlk maaş ne zaman yatacak?
EYT'lilerin merak ettiği soru yanıt buldu: İlk maaş ne zaman...